Naczyniaki, czyli skupiska nieprawidłowo zbudowanych naczyń krwionośnych, to problem, który dotyczy około 30 proc. dzieci. Mogą być widoczne już u noworodków lub pojawić się na skórze w ciągu kilku tygodni po narodzinach. Z reguły stanowią one głównie kłopot kosmetyczny, na przykład jeżeli wystąpią w obrębie twarzy. Czasami jednak, narażone na ocieranie odzieżą, mogą pękać i w konsekwencji krwawić.
Innym razem naczyniaki utrudniają prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ pojawiają się w pobliżu oka, ograniczając tym samym pole widzenia.
Zmiany te można usuwać chirurgicznie, ale współczesna medycyna znalazła również rozwiązanie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu dziecku leku kardiogennego o nazwie propranolol, który hamuje wzrost naczyniaka. Jak informuje Irena Daniluk-Matraś, p.o. kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy, na świecie leczenie preparatem stosowane jest już od trzech lat. W Polsce natomiast medykament podaje się dzieciom od roku.
To właśnie między innymi z wykorzystaniem propranololu prowadzone będzie leczenie w nowo otwartej Poradni Leczenia Zmian Naczyniowych u Dzieci, funkcjonującej na bazie Przyklinicznej Przychodni Chirurgii Dziecięciej bydgoskiego "Jurasza".
- Poradnia zapewni także kompleksową diagnostykę kardiologiczną we współpracy z Oddziałem Kardiologii szpitala dziecięcego w Bydgoszczy - wskazuje Marta Laska, rzecznik szpitala. - Diagnostyka obrazowa wykonywana będzie natomiast w zakładzie radiologii szpitala im. Jurasza.
Od czasu otwarcia poradni, do leczenia propranalolem zakwalifikowano już jednego małego pacjenta.
Konsultacje odbywają się w każdy piątek, w godzinach od 12 do 14. Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem telefonu: 52 585 42 38.
