Bydgoskie uczelnie cieszą się coraz większym kolorytem. Dzięki współpracy z uczelniami z różnych stron świata i specjalnym programom cudzoziemców przybywa na nich z każdym rokiem.
W tym roku akademickim na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego studiuje 63 studentów z zagranicy z 11 krajów - informuje Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy uczelni. - 19 z nich jest w ramach programu Erasmus.
Przeczytaj także:Jaki jest sens mówienia profesor w szkole średniej? Rodzice i uczniowie grzmią: - To obłuda!
Okazuje się, że studenci UKW często pochodzą z bardzo odległych stron świata. Są wśród nich m.in. żacy z Armenii, Kazachstanu, Turcji, a nawet Mongolii i RPA. Kierunki, jakie studiują to np. biologia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, doradztwo zawodowe i rehabilitacja, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz psychologia,
Warto przy tym odnotować, że liczba gości z za granicy na UKW zwiększa się z roku na rok. Dla porównania, w roku akademickim 2005/2006 na UKW studiowało jeszcze tylko 13 studentów z zagranicy. Jednak w latach 2010/2011 było ich już 42, a w ubiegłym roku akademickim 54.
Z kolei na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym obecnie kształci się 62 studentów z zagranicy. Wśród nich jest 43 Turków i 17 Hiszpanów.
Jednak już na letni semestr 2012/2013 na studia na UTP przyjedzie 81 studentów. Łącznie więc w bieżącym roku akademickim uczelnia będzie miała 143 żaków z zagranicy.
Dla porównania w ubiegłym roku akademickim na UTP studiowało łącznie w zimowym i letnim semestrze 95 obcokrajowców. Wszyscy w ramach programu LLP/Erasmus.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Konkurencja goni
Pod względem ilości studentów spoza Polski śmiało w naszym mieście konkurują uczelnie niepubliczne.
- Zagranicznych studentów mamy teraz 113 - mówi Małgorzata Dysarz-Lewińska z biura prasowego Wyższej Szkoły Gospodarki. - Ta część, która przyjechała np. na semestr zimowy już wyjeżdża. Najwięcej mamy Ukraińców - 101. Na mocy umów partnerskich z uczelniami, w semestrze zimowym 2012/2013 studiowało u nas również m.in. 7 studentów z Kazachstanu. Natomiast w semestrze letnim spodziewamy się 7 studentów również z Turcji i Portugalii.
Z kolei na Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej kształci się obecnie ponad 60 cudzoziemców. Są wśród nich m.in. Grecy, którzy odbywają na uczelni praktyki w Radiu Akademickim "Megafon" oraz 13 osób z Kazachstanu, które studiują w ramach wymian międzyuczelnianych. - Każdego roku liczba studentów zagranicznych rośnie - mówi Monika Żuchlińska, rzecznik prasowy uczelni. - Obcokrajowcy studiują najczęściej na filologii angielskiej, stosunkach międzynarodowych i ekonomii.
Czym ich przyciągać
W sumie więc w Bydgoszczy kształci się w obecnym roku akademickim niemal 400 studentów z innych krajów. Czy to dużo? Jeszcze w 2009 roku było ich niemal dziesięciokrotnie mniej, bo tylko 45. Jednak w porównaniu do innych ważnych ośrodków akademickich Bydgoszcz wciąż pozostaje jeszcze w tyle. W Poznaniu studentów z zagranicy jest ich około dwa tysiące, podobnie jak np. w Lublinie. W Gdańsku z kolei studiuje 1248 cudzoziemców.
Co może przyciągać do Bydgoszczy kolejnych gości z zagranicy? Część naszych uczelni stara się stworzyć dla nich jak najdogodniejsze warunki. Dla wszystkich uczących się w mieście obcokrajowców KPSW przygotowało Centrum dla Studentów Zagranicznych. Znajduje się w nim biblioteka wyposażona w pozycje zawierające informacje na temat polskiej historii, kultury, sztuki, obyczajów oraz książki o Bydgoszczy i regionie.
Na potrzeby obcokrajowców powstał także Klub Integracyjny KPSW. Należą do niego studenci-wolontariusze, którzy opiekują się przyjeżdżającymi studentami, pomagają im w załatwianiu niektórych formalności, pokazują miasto, jego atrakcje i studenckie życie. Poza tym wspólnie z kilkoma bydgoskimi uczelniami KPSW przygotowuje dla studentów zagranicznych Orientation Programme, czyli cykl spotkań adaptacyjnych.