Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy uruchomiono nowoczesny magazyn energii. Ustabilizuje sieć energetyczną

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Uczestnicy wtorkowego uruchomienia magazynu energii na Osowej Górze w Bydgoszczy.
Uczestnicy wtorkowego uruchomienia magazynu energii na Osowej Górze w Bydgoszczy. Marek Weckwerth
Niepozorny moduł kontenerowy na bydgoskiej Osowej Górze kryje supernowoczesny magazyn energii. Energię czerpie z okolicznych odnawialnych źródeł i oddaje ją, gdy jest to konieczne.

Przemysłowy magazyn energii Enea Operator powstał przy współpracy z firmą Apator SA. Uruchomiono go we wtorek u zbiegu u zbiegu ulic Zimorodkowej i Zalew. Wszystkie kluczowe elementy (ok. 90 proc.) magazynu w tym know- how, są dostarczone przez polskie firmy.

To drugi magazyn energii w Bydgoszczy po ustawionym przy ul. Fordońskiej, tyle że teraz jest mniejszy, bardziej innowacyjny i zdecydowanie bardziej wydajny. Jego zadaniem jest stabilizacja sieci elektroenergetycznej, aby usprawnić funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych na tym terenie.

Inwestycja została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu „eNeuron greEN Energy”, którego Enea Operator jest od trzech lat uczestnikiem. Przedsięwzięcie jest możliwe za sprawą unijnego programu Horyzont 2020.

W projekcie „eNeuron”, oprócz krajowych podmiotów, którymi są miasto Bydgoszcz, Instytut Energetyki w Gdańsku, Enea Operator, partycypują też zagraniczne (siedem krajów) instytucje naukowe i przedsiębiorstwa. W sąsiedztwie nowego magazynu energii znajduje się Schronisko dla Zwierząt, które miasto wytypowało jako jeden z podmiotów korzystających z tego udogodnienia – z inteligentnego zarządzania energią.

Krajobraz energetyczny zmienia się

- Transformacja energetyczna jest naszym kierunkiem działania i myślę, że w niedalekiej przyszłości takie magazyny energii będą się pojawiały w naszym krajobrazie coraz częściej – powiedziała Joanna Szczepaniak, kierownik Działu Promocji w Apator SA, organizatorka spotkania.

Jak wyjaśnił Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enea Operator - efektywną transformację energetyczną definiujemy najczęściej jako tę, która zmienia źródła kopalne na odnawialne. Ale tak naprawdę jest to znacznie szersze pojęcie dotykające rozproszonych źródeł energii, inteligentnych technologii, digitalizacji, elektromobilności, magazynowania energii. Dziś najbardziej do tego tematu musi się dostosować dystrybucja.

- Przygotowujemy się do tych działań od wielu lat. W listopadzie ubiegłego roku Enea Operator wraz z innymi spółkami dystrybucyjnymi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały Kartę Efektywności Energetycznej, która mówi dziś wprost, że nasze sieci energetyczne staną się aktywne. Przechodzimy z sieci pasywnych na aktywne, czyli dwukierunkowe, dzięki którym będziemy potrafili sprostać wyzwaniom przyszłości – zapewnił Starzyński.

To też może Cię zainteresować

Dodał, że nowo otwarty magazyn energii jest szóstym należącym do Enea Operator. Pięć poprzednich było typowo laboratoryjnymi, prototypowymi, które dziś są zainstalowane w sieci.

- Żeby efektywnie wykorzystać źródła odnawialne przy niestabilnym profilu produkcji, konieczne jest zastosowanie magazynu energii. Takich jednostek jak ta będzie w sieci coraz więcej. Obracając się w obszarze efektywności energetycznej widzimy, że jest to nowa rzecz i jest duża potrzeba edukacji. Dobrze więc, że uruchamiane są takie projekty pilotażowe, bo jest to pole do nauki, do poznawania nowych funkcjonalności. Jako firma staramy się na to odpowiadać – powiedział Szymon Piasecki, menadżer ds. produktu OZE w Apator SA.

Wszystkim sterują algorytmy

W magazynie zastosowano sześć różnych algorytmów pracy. W zależności od tego co będzie się działo w otoczeniu magazynu (jeśli chodzi o sieć energetyczną), implementuje się odpowiedni algorytm działania.

Pierwsze co rzuca się w oczy w środku kontenera to bateria litowo – żelazowo – fosforanowa o pojemności użytecznej 200 kilowatogodzin i 5 tysięcy cykli życia, co przekłada się na ok. 10 lat pracy. Specjaliści zapewniają, że jest to najbezpieczniejsza z dostępnych baterii, posiadająca najwyższą temperaturę zapłonu

Jest też autonomiczny, inteligentny system alarmowy i gaśniczy, którego zadaniem jest – gdyby doszło do zapłonu baterii – zatrzymanie ognia wewnątrz kontenera. Strażacy akceptują to rozwiązanie nawet w pobliżu domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska