Zakończył się projekt, który prowadziło Towarzystwo Przyrodnicze "Kawka" . Skrzydlaci mieszkańcy Bydgoszczy otrzymali nowe skrzynki lęgowe. Dzięki programowi "Nowy dom dla kawki" w mieście pojawiło się 109 budek dla ptaków.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
-Od początku istnienia stowarzyszenia prowadzimy działania na rzecz ochrony zwierząt związanych z budynkami - mówi Monika Wójcik-Musiał z "Kawki". - Zagrażają im przede wszystkim prace remontowe, w wyniku których zamurowuje się szczeliny i otwory będące miejscami lęgowymi między innymi kawki, wróbla czy jerzyka. Nierzadko zamurowywane są same zwierzęta, jeśli przebywają w siedlisku, a remont wykonywany jest w sezonie lęgowym.
Członkowie towarzystwa chcą to zmienić. M.in. organizują szkolenia dla zarządców budynków. - W tym roku stawiamy na ochronę czynną kawki tak, aby częściowo uniezależnić ją od budynków - wyjaśnia Wójcik-Musiał. - Dlatego próbujemy zainteresować ptaki miejskimi parkami i skwerami, gdzie nikt im nie będzie przeszkadzał ani zagrażał i gdzie będą mogły bezpiecznie odbywać lęgi.
Ponad sto skrzynek lęgowych zostało zamontowane między innymi w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim, Parku Centralnym, Kazimierza Wielkiego, Jana Kochanowskiego, osiedlowych laskach na kapuściskach i w Fordonie. - W przyszłym roku sprawdzimy, ile skrzynek zostanie zasiedlonych - dodaje Wójcik- Musiał. - Prognozy są optymistyczne, ponieważ kilka lat temu zamontowaliśmy w parkach pierwsze 17 skrzynek dla kawki i większość posłużyła ptakom już w pierwszym sezonie.
W Bydgoszczy można spotkać kilka gatunków pod ochroną. Są to m.in. jerzyki, kawki, wróble i nietoperze. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Toruniu.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [25.01.2018]