Tym razem skorzystać z badań będą mogli pacjenci z częściową (taką, która nie powoduje utraty przytomności), częściową złożoną oraz wtórnie uogólnioną padaczką.
Przeczytaj także: W Bydgoszczy rozpocznie się leczenie marihuaną
Kolejny raz leczą kannabidiolem
Przypomnijmy, latem ubiegłego roku bydgoski neurolog, dr Paweł Lisewski leczył już marihuaną medyczną, ale głównie małych pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta - dziecięcą, lekooporną padaczką.
- Wtedy leczyliśmy pacjentów, którzy należeli do dość wąskiej populacji chorych - mówi Lisewski. - Teraz zajmiemy się pacjentami, którzy należą do grupy, stanowiącej około 80 procent wszystkich chorych na padaczkę, czyli takich z padaczką częściową, częściową złożoną lub wtórną uogólnioną.
Projekt badawczy ma się rozpocząć na przełomie lutego i marca. Badaniu klinicznemu w Bydgoszczy zostanie poddanych kilkunastu pacjentów. Jak informuje neurolog, ich rekrutacja jeszcze się nie zakończyła.
Podwójnie ślepa próba, a później?
Badanie będzie prowadzone w dwóch fazach - najpierw tzw. podwójnie ślepej próby. - To oznacza, że połowa pacjentów będzie w tym czasie dostawała lek, natomiast druga połowa placebo - tłumaczy dr Lisewski. - W fazie otwartej wszyscy pacjenci będą już przyjmowali lek. Druga faza jednak jeszcze nie jest pewna na 100 procent. Zależy od wyników pierwszej.
A jak zakończyło się poprzednie leczenie medyczną marihuaną? - Jeszcze trwa. Jak na razie wyniki są obiecujące - mówi Lisewski.
Tegoroczne badanie będzie prowadzone w przychodni przy ul. Kościuszki, a dr. Lisewskiego wspomaga w nim dr Józef Kościelniak, neurolog. Udział pacjentów w projekcie badawczym jest bezpłatny.
Wideo: P. Liroy-Marzec: Składamy na ręce marszałka projekt ustawy o medycznej marihuanie
Źródło: TVN24/x-news