Dyrektor SP ZOZ uważa, że w niewielkich szpitalach również można wykonywać onkologiczne zabiegi. I to nie tylko „od święta”.
- Cieszy mnie i cały zespół, że już w takich małych szpitalach, jakim jest Chełmno, rozwija się tak ważna gałąź lecznictwa jaką jest onkologia - podkreśla Jacek Misiołek. - Staraliśmy się o to, aby podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie wykonywania zabiegów onkologicznych w ramach chirurgii ogólnej. I to się udało, dzięki zaangażowaniu całego zespołu!
Podpisali kontrakt. Na razie na pół roku
Czym skutkuje zakontraktowanie usług?
- Przede wszystkim skraca czas od diagnozy do wykonania zabiegu, co ma ogromny znaczenie dla pacjentów z chorobą nowotworową - mówi dyrektor Misiołek. - Przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chełmnie cały czas staramy się sprostać potrzebom mieszkańców powiatu chełmińskiego oraz okolicznych powiatów. Podpisany kontrakt obowiązują do 31 grudnia bieżącego roku, jednak mamy nadzieję, że współpraca z NFZ w tym zakresie będzie się rozwijała także w następnych latach.
Czy w naszym szpitalu, w związku z tym zatrudnienie znajdą nowi lekarze konsultanci - specjaliści w dziedzinie onkologii i chirurgii onkologicznej?
Powiat chełmiński ma dwóch kolejnych kandydatów do Sejmu [zdjęcia]
- Nie zatrudniamy w szpitalu na etacie lekarzy onkologów, ale ze względu na podpisany kontrakt w naszej placówce będą sukcesywnie pojawiali się - i uczestniczyli w procesie leczenia - lekarze onkolodzy z różnych szpitali województwa kujawsko-pomorskiego - zapewnia Jacek Misiołek.
Jak wyglądają formalności, jeśli chodzi o konsultacje z onkologami?
- Każdy pacjent najpierw musi udać się do ogólnego lekarza i jeśli przez niego zostanie zdiagnozowany to będzie też skierowany do odpowiedniego specjalisty - mówi dyrektor chełmińskiej lecznicy. - Zostaną ustalone indywidualne terminy leczenia. Onkolodzy nie przyjmują u nas bowiem w jakieś określone dni, a wyłącznie według wyznaczonych dat wizyt i zabiegów.
Jakie rodzaje zabiegów onkologicznych są wykonywane w Chełmnie?
- Specjalizujemy się w wykonywaniu zabiegów związanych z nowotworami dolnego odcinka przewodu pokarmowego - mówi dyrektor Misiołek. - W przypadku pierwszego zabiegu wykonywanego przez lekarzy u nas w szpitalu, między diagnostyką a wykonaniem zabiegu minął tydzień. Był to zabieg u pacjenta z nowotworem kątnicy, czyli uwypuklenia jelita grubego. Specjaliści przeprowadzili hemikolektomię prawostronną.
Dyrektor nie ma wątpliwości, że w przypadku chorób nowotworowych każdy tydzień od postawienia diagnozy do przeprowadzenia niezbędnego zabiegu ma znaczenie.
Zabieg zakończony sukcesem
Jak mówi dyrektor, wcześniej temu pacjentowi założona została Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (tzw. DiLo), która umożliwia zastosowanie szybkiej ścieżki onkologicznej.
- Przeprowadzony został zabieg, który zakończył się pełnym sukcesem - podkreśla Jacek Misiołek.
