29 lipca będzie chojnickim dniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. O godz. 14 uformuje się na deptaku barwny korowód wszystkich zagranicznych zespołów, by przejść na rynek, a potem do fosy. Tam o godz. 15 zacznie się koncert. - To będzie najpiękniejszy koncert festiwalu - reklamuje Roman Guzelak. - Bo ani na koncercie inauguracyjnym we Wielu, ani podczas finału w Brusach nie ma tyle czasu na każdą prezentację.
Chojniczanie podejmują u siebie Grecję, członkowie zespołu będą rezydować w bursie. Czy zobaczą coś więcej w Chojnicach? - Program jest bardzo napięty - tłumaczy Guzelak. - Chyba nie ma na to szans...
Zespół Folklorystyczny Thessaloniki to stowarzyszenie kulturalne powstałe w 1979 r. składające się z grupy tańca ludowego, teatru, orkiestry oraz grupy rękodzieła ludowego.
Kultywuje tradycję, zwłaszcza tańca.Tańce i piosenki zespołu wprowadzają widza w grecką tradycję ludową i sztukę charakteryzującą się oryginalnością, temperamentem, żywą duszą. Stroje ludowe są autentyczne i starannie uszyte, ze wszystkich regionów Grecji, o zachwycających kolorach, haftach na starodawną modłę, natomiast instrumenty muzyczne to lira, dudy, cymbały, klarnet, lutnia i skrzypce.
Zespół zyskał uznanie dzięki stałej obecności na scenach w Grecji i za granicą (Serbia, Węgry, Bułgaria, Turcja, Rumunia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Występował również w greckich programach telewizyjnych.
Na festiwalu w Polsce grupa dorosłych zaprezentuje (wraz z muzyką na żywo), tańce ludowe z 6 różnych regionów Grecji (z Tracji, Macedonii, greckich wysp, Thessalii, Pontu, Azji Mniejszej) i oczywiście słynny grecki taniec syrtaki, do którego zapraszają wszystkich widzów.