Nad Wisłą rośnie Red Turkey Wheat, czerwona pszenica turecka, którą menonici przenieśli z Ukrainy i Rosji do USA.
- Żeby nasza pszenica Red Turkey rozwijała się poprawnie i obrodziła ziarnem, musieliśmy ją wysiać jesienią – objaśnia Łukasz Woźniak| z Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Łan sąsiaduje z chatą w Chrystkowie w powiecie świeckim, którą zamieszkiwali osadnicy olenderscy. - Teraz przechodzi jaryzację: młode siewki, które wykiełkowały w zeszłym roku zimują pod śniegiem, by na wiosnę móc intensywnie rosnąć i się rozwijać. Dzięki temu, że ukorzeniły się jesienią, wczesną wiosną będą korzystać z zasobów wody zgromadzonych w ziemi po roztopach.
Ziarno trafiło nad Wisłę w lipcu ubiegłego roku do Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. Doszło do tego z inicjatywy dr Michała Targowskiego z Wydziału Nauk Historycznych UMK i zaprzyjaźnionych niemieckich menonitów z Mennonitischer Arbeitskreis Polen.
- To ziarno pochodzi z Witmarsum w Holandii. Jest prezentem od mieszkającego tam rolnika Menno de Vries, który rozpoczął projekt Red Turkey w 2018 roku - informował Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. - Przywieźli je do nas członkowie menonickiej społeczności z Niemiec, którzy odwiedzili Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce podczas dorocznej wyprawy do miejsc związanych z historią swych przodków.
