Dwa odcinki jak nowe
Inwestorem był Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, a wykonawcą konsorcjum Melbud-Dabi, które chwalono zwłaszcza po wizycie na wale przy przepompowni w Słońsku Dolnym.
W ubiegłym roku zmodernizowano 2 km wału na terenie Wołuszewa i Słońska Dolnego w gminie Aleksandrów Kujawski, w tym roku - kolejne 3,2 km w Słońsku Dolnym.
- Będziemy jeszcze w tym roku składać wniosek o pieniądze na modernizację kolejnego liczącego odcinka wału, długości trzy i pół kilometra - nie ukrywał Franciszek Złotnikiewicz, dyrektor K-PZMiUW. Nie ukrywał, że to inwestycja bardzo kosztowna, bo polega między innymi na ich poszerzeniu i podwyższeniu, a także zabezpieczeniu specjalnymi płytami wewnątrz przed zwierzętami ryjącymi korytarze w wale i wzmocnieniu skarp specjalnymi koszami, wypełnionymi kamieniami.
Ubiegłoroczna modernizacja dwukilometrowego odcinku kosztowała 7,5 mln złotych. Zakończony właśnie kolejny odcinek - aż 11 mln 174 tys. 967 zł, z czego lwia część pochodziła z rezerwy celowej budżetu państwa.
Przyejchali ważni goście
Na uroczyste podpisanie protokołu odbioru przyjechali wczoraj do Urzędu Miasta w Ciechocinku nie tylko przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Było też wielu oficjalnych gości: Grzegorz Tomaszewski i Paweł Kwaśniak, naczelnicy w ministerstwie administracji i cyfryzacji, wojewoda Ewa Mes, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku, był starosta Dariusz Wochna, z gospodarze miasta. Gminę Aleksandrów Kujawski, w której powstała inwestycja, reprezentował pracownik urzędu.
Zabierający głos goście podkreślali zaangażowanie wojewody i Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w poprawę bezpieczeństwa miejscowości położonych Na Nizinie Ciechocińskiej, zagrożonych powodziami, szczególnie Ciechocinka. Podkreślali, że konieczna jest modernizacja całego wału aż do Podola w gminie Raciążek. Wisła bowiem może być groźna, co już odnotowywano. Powódź w 1924 roku zalała Ciechocinek tak, że po ulicach poruszano się łodziami.
Czytaj e-wydanie »