Tłumnie było na największych bydgoskich nekropoliach i na najmniejszej - Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowano szczątki wielu bezimiennych osób pomordowanych w latach II wojny światowej.
W duchu ekumenizmu
Wiele osób wzięło udział w uroczystych procesjach. Najbardziej niezwykła, połączona z nabożeństwem za dusze zmarłych różnych wyznań chrześcijańskich, wyruszyła w sobotę spod kaplicy cmentarza na ul. Kcyńskiej. - Przez wiele lat procesje dla wiernych rożnych wyznań odbywały się tu oddzielnie. Zdarzało się, że wierni brali udział w procesji prawosławnej, a potem czekali 2-3 godziny na drugą procesję, bo niektórzy członkowie rodziny byli innego wyznania - opowiada ks. Tadeusz Urban - kapłan kościoła polsko-katolickiego, dziekan rejonu pomorsko- warmińskiego. W ubiegłym roku, z inicjatywy księży rzymsko-katolickich, po raz pierwszy zorganizowano na cmentarzu przy ul Kcyńskiej wspólne nabożeństwo. Wiernych nie było dużo, w tym - przyszły tłumy. Do pierwszej stacji poprowadził wiernych ks. Jarosław Ścierański z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej, do drugiej - ks. Tadeusz Urban. Kilkanaście minut później do modlitwy wzywał uczestników procesji duchowny prawosławny Jarosław Dmitruk.
Wczoraj po południu cześć pomordowanym w Dolinie Śmierci oddali mieszkańcy Fordonu. Z inicjatywy parafii Marki Bożej Królowej Męczenników na fordońskich wzgórzach wierni wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Nad mogiłami ofiar mówiono o zmartwychwstaniu, nadziei, nawróceniu i głębokim sensie ludzkiego cierpienia.
Rekordowa kwesta
Wyjątkowo wielu bydgoszczan, w świąteczny czas, wzięło także udział w kweście na rzecz cmentarza Starofarnego. W tym roku po raz pierwszy datki na renowację zabytkowej nekropolii zbierane były nie tylko przy ul Grunwaldzkiej, ale i na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej. Po raz pierwszy też kwesta trwała dwa dni - w piątek i sobotę. Od lat jednym z organizatorów kwesty było radio PiK. W tym roku włączyły się wszystkie bydgoskie media. Hojność Bydgoszczan często zaskakiwała. Do puszek wrzucano nie tylko bilon, ale i banknoty o dużym nominale. W sobotę późnym popołudniem w siedzibie radia PiK rozpoczęło się liczenie pieniędzy. Okazało się, że zebrano rekordową sumę 9 tys. 43 zł. Rok wcześniej zebrano 5,5 tys. zł.
Już w marcu...
Pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na rekonstrukcję ogrodzenia cmentarza Starofarnego od strony ul. Grunwaldzkiej. Neogotyckie, XIX- wieczne ogrodzenie zostało zniszczone w połowie lat 70., podczas poszerzania ul. Grunwaldzkiej. - Do tej pory udało się przygotować dokumentację i kupić część potrzebnych materiałów. Dzięki kweście przeprowadzonej w piątek i sobotę możliwa będzie pełna rekonstrukcja murowanego ogrodzenia wraz z kutymi bramami - wyjaśnia zastępca prezydenta Bydgoszczy Maciej Obremski. Jak nas wczoraj zapewniono - prace przy rekonstrukcji ogrodzenia rozpoczną się już w marcu.
W ciszy cmentarzy
(ms)

Ekumeniczne nabożeństwo i procesja na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.
Na wszystkich bydgoskich cmentarzach zapłonęły wczoraj znicze, na grobach pojawiły się kwiaty - znak, że mimo upływającego czasu wciąż pamiętamy. Także pod pamiątkowymi tablicami w mieście rozbłysły w weekend światełka pamięci.