Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czarnej procesji samorząd powalczy o pieniądze

(jz)
sxc
Burmistrzowie, prezydenci, starostwie mają dość zakręcania kurka z pieniędzmi. Taki jest efekt wprowadzania kolejnych ulg i obniżek w podatkach. Nikt tego lokalnym kasom nie rekompensuje.

Tracą nie tylko miasta

Dokłada się natomiast zadań, które nie tylko kosztują, ale wymagają zatrudniania więcej pracowników.
Dlatego samorządowcy będą namawiać mieszkańców, by podpisali się pod projektem ustawy, która zwiększy dochody gmin, powiatów i województw.

Głównie burmistrzowie i wójtowie zniecierpliwili się ciągłym obcinaniem przez rząd gminnych dochodów, a jednocześnie obarczania ich nowymi zadaniami. Na podstawie danych resortu finansów, ZMP policzył, ile ubyło w gminnych i miejskich kasach z powodu każdej kolejnej decyzji obniżającej rozmaite opłaty, wprowadzającej ulgi w PIT. Nikt tego miastom w dochodach nie zrekompensował.

Ponad 8 mld złotych straciły samorządy na ulgach w podatkach!

- To parlamentarzyści powinni rozumieć, że zadania wykonywane najbliżej ludzi, a takie są w gminach, najbardziej wpływają na nastroje ludzi - mówi Marek Olszewski, wójt podtoruńskiego Lubicza. Nie zna projektu ustawy, ale spytaliśmy go, co sądzi o takim pomyśle. Lubicz, teoretycznie gmina wiejska, w niewielkim stopniu koryzsta z podatku rolnego. Jego mieszkańcy rozliczają się głównie podatkiem od dochodów osobistych.

Podobnie, jak mieszkańcy wielu innych, podmiejskich gmin.

- To, co wójt czy burmistrz zrobi albo czego z braku finansów nie zrobi, jest najbardziej zauważalne na co dzień - dodaje Olszewski.

Do gmin - połowa

Samorządowcy proponują, by do kas miast, powiatów i województw wpływało więcej z podatku PIT płaconego przez mieszkańców. Teraz gminy mają 39,34 proc., miałyby mieć 50,02 proc., powiatom ma wzrosnąć z 10,25 do 13,03 proc., a województwom z 1,6 do 2,06 proc.

- Ponieważ burmistrzowie, prezydenci, starostowie nie mają prawa inicjatywy ustawodawczej, zgłosimy projekt jako obywatelski - wyjaśnia Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, członek władz ZMP.
Pod takim trzeba zebrać 100 tys. podpisów. Związek zwraca się do innych organizacji samorządowych o wsparcie inicjatyw, a mieszkańców prosić będzie o podpisy.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma powstać grupa inicjatywna, a od końca kwietnia ma zacząć się zbiórka 100 tys. podpisów pod projektem.
Mieszkańcy mogą jednak nie rozumieć, dlaczego powinni podpisać się pod tym projektem. - Tak,dziś ta świadomość jest niewielka, ale będziemy prowadzić kampanię w gminach, w internecie, na Facebooku, w mediach - mówi Brejza.

Plan jest ambitny, bo pod koniec czerwca, w czarnej procesji, samorządowcy chcą podpisy zanieść marszałek Sejmu Ewie Kopacz. - To nawiązanie do czarnej procesji z 1789 roku, gdy mieszczanie wywalczyli uchwalenie prawa o miastach.

A jeśli się nie uda? - Nie dopuszczam takiej myśli. To będzie porażka - mówi Brejza.

Regiopedia.pl - wszystko o regionie

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska