„Emocje makatką malowane” to kontynuacja kulinarnego projektu „Smaki emocji”. Oba przedsięwzięcia realizowało stowarzyszenie Młode Dęby. Tym razem do współpracy zaproszono blisko 50 osób w różnym wieku.
Są to osoby po 60. roku życia oraz młodzież - od 8 do 15 lat. Różny jest wiek uczestników i różne miejsca ich zamieszkania. Część mieszka w powiecie mogileńskim, część w sąsiednim powiecie żnińskim. Jak wyjaśnia Agnieszka Ziółkowska, szefowa Młodych Dębów wybór nie był przypadkowy. Na tym obszarze mieszają się wpływy regionów Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Uczestnicy projektu wzięli udział w wizycie studyjnej m.in. w Inowrocławiu, Biskupinie, oglądali chaty kujawską i pałucką. Program zakłada także organizowanie warsztatów kulinarnych. uczestnicy uczą się dekorowania potraw i stołów z zachowaniem tradycji. Jednocześnie poznają podstawy carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Odbyły się także warsztaty „Wianki eko w klimacie rustykalnym...”. Ponadto efektem projektu będzie stworzenie makatek. Takich, jakie kiedyś zawieszano w wielu domach. Na razie panie uczą się teoretycznych podstaw haftu. Niedługo same zaczną tworzyć makatki.
Po cyklu spotkań mają powstać publikacje - mulimedialna i drukowana. Ponadto uczestnicy będą tworzyć tematyczne wystawy na festyny i jarmarki świąteczne. Zaprojektują także mobilną chatę pałucko-kujawską.
Przypomnijmy, że na projekt „Emocje makatką malowane” stowarzyszenie Młode Dęby dostało dotację z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dotacja ta wynosi ponad 100 tysięcy złotych.