Oto relacja z V edycji Turnieju Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Młodzi szachiści z Kujaw i Pomorza zjechali do Żnina [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Pięć edycji imprezy to w sumie 350 różnych uczestników z prawie 100 szkół i przedszkoli. To największa liga szachowa województwa kujawsko-pomorskiego.
Pięć edycji imprezy to w sumie 350 różnych uczestników z prawie 100 szkół i przedszkoli. To największa liga szachowa województwa kujawsko-pomorskiego. Iwona Góralczyk
Udostępnij:
V Turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej za nami. Po raz pierwszy w całej edycji 2021/2022 impreza odbyła się w hali sportowej SP nr 2 w Żninie. Młodzi zawodnicy zjechali z Kujawsko - Pomorskiego oraz Wielkopolski. Wraz z nimi liczne grono rodziców, trenerów oraz nauczycieli. Bo i oni współtworzą tę imprezę oraz mają wielki wpływ na jej rozwój.

Powstanie ligi to oddolna inicjatywa Arkadiusza i Małgorzaty Matczyńskich z Bydgoszczy, których w organizacji wspiera syn Mariusz, szachista.

Z roku na rok przedsięwzięcie się rozrasta, jego sponsorem tytularnym jest Enea Operator, a sponsorami wspierającymi firmy i osoby prywatne z Kujawsko - Pomorskiego.

Rośnie też ranga imprezy, na którą przyjeżdżają już utytułowani zawodnicy z województw sąsiednich, m.in. Wielkopolski.

Wydarzenie chwalą rodzice młodych uczestników.

- Przybyliśmy ze Zbiczna koło Brodnicy. Jesteśmy zachwyceni rodzinną atmosferą, atrakcjami, które towarzyszą rozgrywkom. W przerwach, podczas kolejnych spotkań (te odbywają się co miesiąc w innej miejscowości; jedna edycja to 10 imprez od września do czerwca - przyp. red.) były koncerty wokalne, gitarowe, mieliśmy słynne koło fortuny.

- W miejscu wydarzenia zawsze jest kawiarenka z napojami i słodkościami. Każde dziecko wyjeżdża z jakimiś upominkami.

- Podoba nam się także pięknie prowadzona strona internetowa ligi szachowej. A najistotniejszy jest fakt, że turnieje dają dużo dobrych emocji i odciągają od komputerów. Ten pan (mowa o Arkadiuszu Matczyńskim - przyp. red.) bardzo się stara - skomentowała Beata Dolecka, która w stolicy Pałuk gościła z mężem Zbigniewem i oczywiście synem Bartoszem - młodym szachistą.

Bartek zapytany, jak długo gra w szachy, odpowiedział: - Zacząłem mając 5-6 lat. Najpierw rywalizowałem z tatą. Ale on teraz ze mną przegrywa - uśmiechnął się ósmoklasista.

- Liga powstała z myślą o początkujących graczach. Chodzi o to, aby poprzez spotkania zmotywować ich, zachęcić do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Tu mają nauczyć się podstaw. Stąd nierzadko później wychodzą mistrzowie. Podczas rozgrywek honorujemy wszystkich, choćby upominkami - zaznacza Arkadiusz Matczyński.

Przed wręczeniem nagród rozmawialiśmy także, jak się później okazało, z jednymi z najlepszych w tej lidze. Wszyscy to szachiści kończący właśnie ósmą klasę.

Bartosz Przybylski przyjechał z Łochowa. Mówi, że należy wyróżnić trenera Przemysława Schmidta, dzięki któremu wielu młodych ludzi z jego miejscowości zgłębiło tajniki tej królewskiej gry. - To bardzo dobry trener - podkreśla Bartek, którego marzeniem jest tytuł FM do lat 18.

O Janie Skrzypińskim ze Środy Wielkopolskiej koledzy mówią: "On jest znany w całej Polsce".

- Dostałem szachy pod choinkę. To było dwa tygodnie przed moimi piątymi urodzinami. Przez pierwsze trzy tygodnie grał ze mną tata Ireneusz, później już byłem od niego lepszy.

- Mając lat sześć poszedłem do pierwszej klasy. Moim trenerem był najpierw Ireneusz Nowak. Teraz już mam innego nauczyciela. Nie zdradzę nazwiska. Jest to utytułowany szachista z Wielkopolski.

- Marzenie? Jeszcze w tym roku zostać mistrzem Polski do lat 14 w szachach błyskawicznych. Myślę, że mi się to uda - mówi Janek Skrzypiński.

Po ile godzin dziennie grają? - Różnie. To zależy od wielu czynników. Generalnie gramy codziennie. Najmniej godzinę dziennie. Ale nie z musu. My to po prostu lubimy - przyznają zgodnie Bartek, Janek i siedzący przy nich Piotr Dyl z Łochowa.

Podczas wręczenia nagród burmistrz Żnina (który uhonorował specjalnymi, oprawionymi w ramki podziękowaniami firmę Enea, radnego sejmiku województwa, a zarazem sponsora tej edycji Wojciecha Szczęsnego oraz organizatora Arkadiusza Matczyńskiego) podkreślił, że w stolicy Pałuk z powodzeniem organizowane są, cieszące się ogromną popularnością, Enea Pałuki Tour (impreza kolarska), Enea Żnin Triathlon, a teraz także Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa.

- Cieszymy się, że możemy państwa gościć w Żninie. Dziękuję też rodzicom, bo to dzięki nim, w domach właśnie, rodzą się pasje, które w dużej mierze rozwijają się przy zaangażowaniu i dopingu najbliższych - podkreślił Robert Luchowski.

V edycja Turnieju Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej 2021/2022. WYNIKI

 • W turnieju wzięło udział 89 młodych zawodników.
 • Po raz pierwszy w całej edycji ligi turniej odbył się w hali sportowej SP nr 2 w Żninie. To kolejne miasto, które udało się odwiedzić z największą ligą szachową województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Pomysłodawcą tego, by udać się do Żnina, był radny Wojciech Szczęsny, który czynnie przyczynił się do organizacji tego przedsięwzięcia. Wsparł inicjatywę fundując 20 książek lokalnego trenera szachowego Tomasza Katafiasza, które rozlosowano w kole fortuny, a także jedną z nagród głównych oraz dodatkowo przekazując zestaw szachowy, który posłuży w kolejnych turniejach. Zadbał także o bar kawowy dla rodziców.

Turniej rozpoczęli burmistrz Żnina Robert Luchowski wraz z radnym Wojciechem Szczęsnym i dyrektorem Ośrodka Sportu w Żninie Jerzym Śniadeckim, dyrektorem SP 2 w Żninie Jackiem Otto i organizatorem Arkadiuszem Matczyńskim.

Sędzią głównym zawodów był Mikołaj Włoch, a towarzyszył mu Piotr Szybowicz. Nad poprawnością zapisów wyników czuwała Karolina Boczek.

Zmagania trwały 7 rund.

Zawody w Grupie A wygrał Jan Skrzypiński z SP 2 w Środzie Wielkopolskiej, drugi był Bartosz Przybylski z SP w Łochowie, a trzeci Jędrzej Witkowski z II LO w Chojnicach.

Zawody w Grupie B wygrał Paweł Pawluczuk z VIII LO w Toruniu, drugi był Jakub Markiewicz z SP 2 w Koronowie, a trzeci Mikołaj Murawski z SP w Łochowie.

Po zakończeniu turnieju nastąpiła symultana szachowa z udziałem ponad 20 zawodników. Przeprowadził ją Piotr Konieczyński z klubu Baszta Żnin - Mistrz Polski Amatorów w Szachach Klasycznych i wielokrotny medalista Mistrzostw Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zakończenie turnieju, a także całego cyklu, było niezwykle uroczyste

Wzięli w niej udział patroni i sponsorzy ligi, wsród nich:

 • Wojciech Szczęsny reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
 • Anna Falkowska - radna powiatu żnińskiego reprezentująca Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego,
 • Robert Luchowski - Burmistrz Żnina,
 • Dawid Kolasa - Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu Turystyki i Promocji Gminy Żnin,
 • Remigiusz Grabiński - Dyrektor Rejonu Dystrybucji Enea Operator Mogilno,
 • Marek Ciesielski - Prezes Polska Press
 • Waldemar Kochański - Prezes W7Konsulting.

Arkadiusz Matczyński podziękował przybył gościom przekazując pamiątkowy dyplom jubileuszowej edycji wraz z medalem.

Medal ten otrzymali także rodzice - Michał Kilichowski i Wojciech Witkowski, którzy wspierają logistycznie cały cykl.

Następnie medale otrzymali wszyscy uczestniczy zawodów. Podziękowanie skierowano do USM Czernikowo za wykonanie medali 3D.

Puchary i medale na X turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej zostały ufundowane przez burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego, który wraz z dyrektorem Dawidem Kolasą wręczyli je najlepszym zawodników.

Następnie odbyło się podsumowanie klasyfikacji generalnej całego cyklu

Klasyfikacja generalna indywidualna w poszczególnych grupach wiekowych wygląda następująco:
Grupa A
Zwycięzcą grupy i jednocześnie najlepszym w kategorii chłopców do lat 20 został Bartosz Przybylski z SP w Łochowie

 • Chłopcy do lat 13 - Tymoteusz Lewandowski z SP 66 w Bydgoszczy
 • Chłopcy do lat 9 - Paweł Kosecki z Katolickiej SP w Bydgoszczy
 • Dzięwczęta do lat 20 - Julia Rocławska z I LO w Szubinie
 • Dziewczęta do lat 13 - Kornelia Kilichowska z SP w Łochowie
 • Dziewczęta do lat 9 - Joanna Mioduszewska z SP w Łochowie

Grupa B
Zwycięzcą grupy i jednocześnie najlepszym w kategorii chłopców do lat 20 został Jakub Markiewicz z SP 2 w Koronowie

 • Chłopcy do lat 13 - Brajan Cieloch z SP 7 w Toruniu
 • Chłopcy do lat 9 - Maciej Piotrowski z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy
 • Dzięwczęta do lat 20 - Amelia Jankowska z IX LO w Bydgoszczy
 • Dziewczęta do lat 13 - Magdalena Kamińska z SP w Łubiance
 • Dziewczęta do lat 9 - Hanna Ważyńska z SP 60 w Bydgoszczy

Pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej V edycji Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej:
Grupa A:

 1. Bartosz Przybylski z SP w Łochowie
 2. Jędrzej Witkowski z II LO w Chojnicach
 3. Mariusz Matczyński z VIII LO w Bydgoszczy

Grupa B:

 1. Jakub Markiewicz z S 2 w Koronowie
 2. Maciej Piotrowski z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy
 3. Brajan Cieloch z SP 7 w Toruniu

W klasyfikacji generalnej szkół na ostatniej prostej zwyciężyła SP w Łochowie wyprzedzając o 3 punkty SP w Łubiance. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół w Barcinie.

Dziesięć najlepszych szkół i przedszkoli otrzymało przepiękne puchary:

 1. SP w Łochowie
 2. SP w Łubiance
 3. Zespół Szkół w Barcinie
 4. SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy
 5. SP 60 w Bydgoszczy
 6. SP 66 w Bydgoszczy
 7. Katolicka SP w Bydgoszczy
 8. Przedszkole Lokomotywa w Bydgoszczy
 9. SP w Bysławiu
 10. SP 1 w Tucholi

Organizator dziękuje wszystkim sponsorom i partnerom:

 • Enea Operator,
 • JetWord Tonery i tusze do drukarek,
 • Solbet,
 • Dartom,
 • W7Konsulting,
 • Unum,
 • Sklep Szachowy Caissa,
 • Poligrafia Szczodrak.

- Podziękowania składamy także Marcinowi Swaczynie za wspieranie już piąty rok naszej ligi - zaznaczył Arkadiusz Matczyński, dodając:

- Wynik prawie 350 różnych uczestników, z prawie 100 szkół i przedszkoli pokazuje, że warto to robić. Nie mówimy do widzenia, lecz miejmy nadzieję, do zobaczenia. Wszystko w rękach naszych wspaniałych sponsorów i patronów. Jeśli ktoś chciałbym przyłączyć się do naszej oddolnej inicjatywy, zapraszamy do kontaktu - skomentował.

Młodzi szachiści dodali z kolei: - Gramy także online, to fakt.
- Są, dla przykładu, lichess.org czy chess.com - stwierdził Bartek Przybylski, a Jan Skrzypiński dodał: - Jednak to nie to samo, co spotkać się na turnieju. Tu są zupełnie inne emocje, inne doświadczenia. Zdecydowanie liga, taka jak ta, wygrywa.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie mógł osobiście przybyć na zakończenie ligi, ale przekazał do zawodników kilka słów podziękowania za udział i deklarację dalszego patronatu ligi. Oto, co powiedział (zobacz w relacji na FB):

Patronat medialny: Gazeta Pomorska i Express Bydgoski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Q&A z Bartoszem Kurkiem

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie