Gmina Gostycyn jeszcze w ub.r. złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na wyposażenie budynku Gminnego Ośrodka Kultury w ramach dofinansowania zadań „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Projekt zakwalifikowano i ujęto w działaniach „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” w programie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020.
Udało się! - cieszą się w GOK-u. Ekran jest już zamontowany, ma wymiary 4.35 metrów na 2,43 metry.
- W wyniku wyboru procedury zapytania ofertowego zawarto umowę z firmą Imedia Joanna Sawicka z Białegostoku Koszt zakupu wraz z montażem ekranu wyniósł 65 tys. zł, z czego 63,63 proc. kwoty pokryło dofinansowanie z PROW. Pozostałe środki zostały wydane z budżetu gminy Gostycyn.
Ekran LED daje lepsze możliwości prezentacji wielu ciekawych treści nie tylko filmowych. Pozwala na przykład na dynamiczny przekaz obrazu, tworząc scenografię na scenie. Dynamika i prezentacja gwarantują, że wydarzenia kulturalne będą one nie tylko efektowne, ale i efektywne. Atrakcyjne i ciekawe wizualnie przekazy skupiają uwagę coraz bardziej świadomych i wymagających widzów. Korzyści z ich zastosowań mogą być bardzo duże. To jednak przede wszystkim interaktywna forma przekazu, a więc taka, która zatrzyma uwagę odbiorcy na dłużej.
- Kultura istnieje wówczas, gdy zyskuje uwagę odbiorców - zauważa Agnieszka Hoffmann, dyrektorka GOK-u. - Trzeba się wyróżnić i wypełnić przestrzeń kulturalną z pomysłem. Nowoczesne rozwiązanie, takie jak ekran LED daje ku temu doskonałą okazję.
Dzięki ekranowi z pewnością będzie można też wyświetlać w przyszłości filmy. To nie będzie kino z prawdziwego zdarzenia, jednak możliwość obejrzenia nawet starszych tytułów będzie dla wielu magnesem, który przyciągnie do domu kultury.
Z ekranu będzie można korzystać na wiele sposobów. Z pewnością ułatwi też prowadzenie zajęć dla studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W nowym roku akademickim deklaracje kontynuacji uczestnictwa w uniwersytecie złożyły aż 44 osoby z terenu gminy Gostycyn. Przypomnijmy, czesne wynosi 150 zł na rok, ale jest możliwość płatności w dwóch ratach. Pierwszy wykład dotyczył lodowców, a drugi - "Dziedzictwo i przesłanie "Losu żołnierza" Jana Mazurkiewicza" wygłosił dr Marek Saas.
