To wyjątkowy rok dla Filharmonii Pomorskiej, która obchodzi swe 70-lecie, ale święci także 100. rocznicę urodzin Andrzeja Szwalbego - budowniczego i pierwszego dyrektora FP. W piątek (13 stycznia) o godz. 19 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą szefa artystycznego Mykoli Diadiury wykona muzykę polskich kompozytorów, którzy - jak podkreśla dyrektor FP Maciej Puto - są związani z Andrzejem Szwalbe i z Bydgoszczą.
W piątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej usłyszymy: „Małą suitę na orkiestrę symfoniczną”Witolda Lutosławskiego, „narodowy” Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, który wykona finalista Konkursu Chopinowskiego i absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej Jakub Kuszlik oraz V Symfonię „Tansman Epizody”Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert poprzedni prapremiera Fanfary PomorskiejOskara Hrankowskiego - laureata I nagrody ogólnopolskiego konkursu, ogłoszonego przez filharmonię.
Na jubileusz zaproszono znamienitych gości.
- Rozesłaliśmy zaproszenia do przedstawicieli licznych instytucji, do dyrektorów zaprzyjaźnionych filharmonii i orkiestr w całej Polsce, do dyrygentów i solistów, z którymi najczęściej współpracujemy i są naszymi Przyjaciółmi. Liczymy na obecność emerytowanych pracowników Filharmonii. To nasze święto i chcielibyśmy w jak największym gronie celebrować 70-lecie naszej instytucji - zdradził nam Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Bilety na koncert można jeszcze nabyć w kasie FP oraz online na www.bilety24.pl. Na dwie godziny przed koncertem we foyer FP wręczone zostaną wyróżnienia dla szczególnie zasłużonych pracowników instytucji.
Honorowy Patronat nad jubileuszem 70-lecia Filharmonii Pomorskiej oraz 100. rocznicą urodzin Andrzeja Szwalbego objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
Polecamy także
70 lat od upaństwowienia Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Filharmonia powstawała na fundamencie przygotowanym jeszcze w 20-leciu międzywojennym przez bydgoskie Towarzystwo Muzyczne, a bezpośrednim impulsem była fuzja Orkiestry Radiowej Arnolda Rezlera i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Tak duży, profesjonalny zespół muzyków bezsprzecznie wymagał mecenatu państwa, który uzyskał 1 stycznia 1953 r. Jeszcze bez siedziby, ale już z ogromnym entuzjazmem i determinacją, staraniem jej pierwszego dyrektora Andrzeja Szwalbego, Filharmonia Pomorska rozpoczęła swą chlubną historię. Powojenne dzieje kultury w Polsce północnej silnie zaznaczone są działalnością Filharmonii Pomorskiej poprzez jej aktywność nie tylko na polu muzyki, ale i sztuk pięknych, nauki, myśli humanistycznej i kształtowania postaw społecznych.
