Tegoroczne dochody w gminie Stolno będą wyższe niż w roku biegłym. A wszystko za sprawą funduszy z projektu Rodzina 500+. Na ten cel na gminne konto wpłynie 3,8 mln złotych.
Gminne wydatki określono z kolei na 22,2 mln złotych.
- Na inwestycje zabezpieczyliśmy w budżecie 4,3 miliona złotych - informuje Jerzy Rabeszko, wójt gminy Stolno. - Zaplanowaliśmy duże zadania, jak budowa zbiornika retencyjnego na 100 tys. litrów z modernizacją stacji uzdatniania wody w Trzebiełuchu za 310 tysięcy złotych.
Nie zabraknie remontów dróg.
- Przebudowany zostanie 600-metrowy odcinek drogi w Stolnie - zapowiada pierwszy w gminie Stolno. - Koszt to 400 tysięcy złotych. Asfalt będzie współfinansowany z dawnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Droga ta, równoległa do DK 91, łączy powiatową z gminna, znajdują się przy niej trzy gospodarstwa. Zaplanowaliśmy także remont odcinka Wabcz-Obory - drugi etap. Tu szacujemy, że wydamy 780 tysięcy złotych. Staraliśmy się o fundusze z tzw. schetynówek, byliśmy na liście rezerwowej, ale gdy okazało się, że o 7 milionów złotych zmniejszono budżet na ten cel dla gmin, to szans nie mamy. Będziemy remontować ten kilometr jezdni z własnych środków.
W gminie Stolno kupią ponadto używany średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Robakowo.
- Ta jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - mówi wójt. - Potrzebują lepszego wozu. Mamy na zakup 200 tysięcy złotych. Poza tym, chcemy zbudować Centrum Aktywności Lokalnej w Małym Czystem. Mamy na ten cel 890 tysięcy złotych. Ma to być remiza strażacka i świetlica. Obiekt powstanie od podstaw. Druhowie z Małego Czystego dostaną stary samochód z robakowskiej jednostki. Oni nie są w systemie, mają bardzo stary wysłużony wóz. Chcemy, by mieli nowszy, a robakowska OSP - jeszcze młodszy, ponieważ ma więcej wyjazdów. To nasze zadanie własne.
W projekcie remizy są dwa stanowiska dla samochodów, zaplecze socjalne, magazynek OSP, sala świetlicy na 115 metrów, zaplecze, kuchnia, toalety, zmywalnia i magazynek. Kupione zostanie też wyposażenie.
- Zaplanowaliśmy też kompleksową modernizację energetyczną budynku świetlicy wiejskiej i remizy OSP w Robakowie za 490 tysięcy złotych - zapowiada pierwszy w gminie. - Tu mamy zapewnione dofinansowanie ze środków unijnych z tytułu termo-modernizacji. Chcemy wymienić podłogi w świetlicy i remizie, bo są stare, położyć terakotę, docieplić ściany i stropy, będą nowe wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie.
60 tys. złotych wydane zostanie na budowę wiaty na terenie oczyszczalni ścieków w Stolnie. Tam jest dużo gminnego sprzętu, który niszczeje składowany pod chmurką. Z kolei przy Urzędzie Gminy w Stolnie powstanie budynek gospodarczy do przechowywania ciągniczków, sprzętu, narzędzi ogrodniczych.
- Mamy mobilną scenę, ciągnik, kosiarki, przyczepę - nie mogą niszczeć - mówi wójt. - w tym roku powstanie także świetlica wiejska w Paparzynie. 80 m sala, zaplecze kuchenne, toalety, ogrzewanie elektryczne. Koszt to 300 tysięcy złotych, o które aplikujemy poprzez lokalną grupę działania. To środki unijne. Teraz świetlica jest w budynku wielorodzinnym i to nie sprawdza się z tytułu sąsiedztwa. Tamto pomieszczenie sprzedamy pod mieszkanie.
W tym roku około 2 mln złotych gmina dołoży do oświaty.
- To więcej niż przed rokiem - nie kryje Jerzy Rabeszko. - Dzieci jest coraz mniej, koszty stałe rosną: energia elektryczna, olej opałowy, a dzieci jest mniej więc i subwencja niższa. Dostaniemy subwencji 3,4, a dołożymy 1,9 miliona złotych. Sala sportowa też jest piękna, ale jej utrzymanie kosztuje.
W Grubnie powstanie plac zabaw przy świetlicy, który współfinansowany będzie z funduszu sołeckiego, zaś z sołectwem Paparzyn kupiony zostanie ciągnik do koszenia trawy.