W powiecie inowrocławskim funkcjonują do tej pory dwa Środowiskowe Domy Samopomocy - w Janikowie i Inowrocławiu. Powstały one w zaadaptowanych na ten cel budynkach. Gniewkowski ośrodek zostanie wybudowany od podstaw.
Jedynym wkładem finansowym gminy w to przedsięwzięcie ma być działka. Chodzi o teren przy szkole zawodowej. Pozostałe koszty, w tym te związane z funkcjonowaniem nowej placówki, ma wziąć na siebie w 100 procentach wojewoda.
Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy. Do końca marca gmina musi złożyć wniosek do wojewody. Najprawdopodobniej w sierpniu zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie. - Nie wiem, czy do końca tego roku uda nam się wybudować i otworzyć ten dom. Najprawdopodobniej powstanie on w pierwszym albo drugim kwartale roku przyszłego - tłumaczy sekretarz gminy Bogumiła Pęczkowska.
- Ta instytucja rzeczywiście jest nam potrzeba, gdyż osób niepełnosprawnych w gminie jest bardzo dużo - zauważa przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kozłowski.
Z analizy danych przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wynika, iż 228 mieszkańców gminy z powodu różnych schorzeń psychicznych korzysta z Poradni Zdrowia Psychicznego w Inowrocławiu. - Z tych danych wynika, iż jest zapotrzebowanie, aby taki ośrodek wsparcia w naszej gminie został utworzony - przekonuje Elżbieta Zajonz, kierownik M-GOPS w Gniewkowie.
W zajęciach ŚDS-u uczestniczyć będzie 38 osób przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Osoby do tego domu kierowane będą na podstawie skierowania od lekarza psychiatry i od lekarza neurologa.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!