MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu 1440 rodzin czeka na dodatki węglowe. Brak pieniędzy na ich wypłatę, a ministerstwo twierdzi, że... nie ma zaległości

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wielu grudziądzan czeka na obiecane przez rząd pieniądze na zakup węgla.
Wielu grudziądzan czeka na obiecane przez rząd pieniądze na zakup węgla. Andrzej Muszyński/Archiwum GP
Ponad 4 mln zł potrzebuje MOPR, aby wypłacić przyznane już dodatki węglowe w Grudziądzu. Niektórzy mieszkańcy czekają na pieniądze już prawie trzy miesiące, mimo że - zgodnie z ustawą - powinni je otrzymać najpóźniej w ciągu 60 dni.

- To prawda, wciąż są w Grudziądzu osoby, które już latem złożyły wnioski o dodatek węglowy, zostały one rozpatrzone pozytywnie, ale pieniędzy nie wypłaciliśmy, ponieważ ich nie mamy - mówi Monika Łagoda, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu.

Tysiące osób czekają na wypłatę dodatków węglowych w Grudziądzu

Wnioski o wypłatę 3 tys. zł na zakup węgla w ramach rządowego programu pomocy przyjmowano od połowy sierpnia. Warunkiem otrzymania takiego wsparcia jest wcześniejsze zgłoszenie swojego pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Mój piec do rejestru CEEB zgłosiłem już w czerwcu. Wniosek o dodatek węglowy złożyłem w sierpniu. Niebawem minie 90 dni od złożenia wniosku, a na ich rozpatrzenie jest przecież 60 dni, które minęły w październiku - mówi Krzysztof z Grudziądza.

Dodatki wypłacane są w ramach programu rządowego, a pieniądze na nie do samorządów trafiają za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego.

Grudziądzki MOPR do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, aby wypłacić dodatki węglowe, już w sierpniu złożył zapotrzebowanie na 11,1 mln zł. Otrzymał 6,9 mln zł. A później wnioskował o kolejne pieniądze.

- Do dziś otrzymaliśmy łącznie 9,5 mln zł, czyli wciąż mniej niż potrzebowaliśmy w samym tylko sierpniu - wylicza wicedyrektor Monika Łagoda. I dodaje: - Tylko na teraz, aby wypłacić pieniądze osobom, których wnioski zostały już pozytywnie rozpatrzone potrzebujemy 4,3 miliona złotych, dla około 1440 rodzin, z których czekające najdłużej wnioski złożyły już w sierpniu.

- Mieszkańcy przychodzą do nas telefonują, aby pytać co z ich wnioskami, ale możemy odpowiedzieć tylko, że na wypłatę dodatków nie mamy pieniędzy, bo ich nie otrzymujemy na czas. A te, które otrzymujemy są od razu kierowane do wypłat - mówi dyrektor Łagoda.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia: środki przekazujemy bez zwłoki

Dlaczego Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy nie przelewa pieniędzy na dodatki węglowe? Z odpowiedzi na to pytanie, którą otrzymaliśmy od Tomasza Wiśniewskiego, rzecznika wojewody wynika, że administracja wojewódzka pieniędzy nie przelewa, bo nie otrzymuje ich z ministerstwa.

- Wojewoda Kujawsko-Pomorski otrzymuje środki od Ministra Klimatu i Środowiska (...). Niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na koncie Urzędu są one przekazywane na rachunki bankowe jednostek samorządu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego - odpowiada rzecznik Wiśniewski.

Zapytaliśmy także Ministerstwo Klimatu i Środowiska o to jakie są zaległości w przekazywaniu pieniędzy na dodatki węglowe? I z odpowiedzi wynika, że... zaległości nie ma.

Ministerstwo zapewnia, że pieniądze wojewodom przekazywane są na podstawie zapotrzebowań złożonych przez samorządy, a do gmin środki te trafiają - cyt. - „sukcesywnie”.

„Na dziś nie można mówić o zaległościach ponieważ, w dalszym ciągu gminy składają zapotrzebowania, a środki przekazywane są w określonych terminach niezwłocznie po otrzymaniu zapotrzebowania” - czytamy w piśmie z wydziału komunikacji medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo przypomina, że gminy na wypłatę dodatków węglowych mają dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.
Rzecz w tym, że w Grudziądzu niektórzy na pieniądze czekają już blisko trzy miesiące.

- Idą mrozy (już przyszły), zapasy opału się kończą i teraz wiele rodzin staje przed wyborem... mieć ciepło w domu, ale być głodnym i z nieopłaconymi rachunkami albo siedzieć w zimnym, ale być najedzonym i bez długów - do redakcji "Gazety Pomorskiej" w Grudziądzu pisze pani Agnieszka, która wniosek złożyła 4 września i nadal czeka na pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska