MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu decydują jak wydać 5 mln zł. I czy... odwołać władze Spółdzielni Mieszkaniowej

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Rządz to jedno z osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu
Rządz to jedno z osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu Piotr Bilski
W poniedziałek rozpoczyna się walne zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. W ciągu pięciu dni członkowie SM zdecydują m.in. co zrobić z nadwyżką bilansową oraz czy odwołać zarząd i radę nadzorczą największej spółdzielni w Grudziądzu.

Walne zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu

W poniedziałek (3 czerwca) rusza cykl zebrań w ramach Walnego Zgromadzenia członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Całe walne zgromadzenie odbędzie się w pięciu częściach, osobno dla każdego z osiedli tej administracji. Zebrania odbywać się będą codziennie do 7 czerwca.

W głosowaniach lokatorzy i właściciele lokali Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu decydować będą m.in. o tym co zrobić z nadwyżką bilansową w wysokości 5,370 mln zł, którą w ubiegłym roku wypracowała administracja.

Zarząd SM proponuje, aby pieniądze te w całości przeznaczyć na fundusz remontowy budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych. Mają one zostać wykorzystane m.in. jako wkład własny do montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej.

SM panele fotowoltaiczne na blokach - głównie wieżowcach - montuje już od kilku miesięcy. Korzysta przy tym z unijnego dofinansowania w wysokości 50 proc. kosztów.

Takie inwestycje przeprowadzono już na 16 budynkach, a produkowany prąd wykorzystywany jest m.in. do zasilania wind oraz oświetlania części wspólnych budynków jak klatki schodowe i piwnice.

Propozycja grupy lokatorów: Odwołać władze Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu

Uczestnicy walnego zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej w głosowaniach zdecydują także o losie projektów uchwał zgłoszonych przez członków. Takich projektów jest w tym roku siedem.

Zgodnie ze statutem administracji, projekty uchwał na walne zgromadzenie składać może grupa co najmniej 10 członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Zgłoszone projekty dotyczą odwołania całego trzyosobowego zarządu (prezesa oraz dwóch zastępców) oraz 13-osobowej Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Kolejne proponowane uchwały dotyczą wprowadzenia zmian do statutu Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, które mają jej zarząd zmniejszyć do jednej osoby, a skład rady nadzorczej do pięciu osób.

Inicjatorzy tych uchwał proponują też, aby członkowie rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej funkcje w niej pełnili społecznie.

Obecnie członkowie rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu za udział w jej posiedzeniach otrzymują diety w wysokości od 80 proc. (członek) po 100 proc. (przewodniczący) ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ponieważ w ostatnich miesiącach minimalne wynagrodzenie dynamicznie rosło, rada nadzorcza proponuje ograniczenie swoich wynagrodzeń. Według tej propozycji mają one wynosić od 55 proc. (członek) po 70 proc. (przewodniczący). Nad tym projektem uchwały również głosować będą członkowie SM, którzy wezmą udział w walnym zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Dzieje się w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska