https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu odsłonięto obelisk upamiętniający Józefa Włodka, pierwszego prezydenta Grudziądza okresu II RP. Mamy zdjęcia

Piotr Bilski
Obelisk został odsłonięty na cmentarzu garnizonowym przy ul. ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. Data nie jest przypadkowa, gdyż wydarzenie ma miejsce w 80.-tą rocznicę śmierci Józefa Włodka.
Obelisk został odsłonięty na cmentarzu garnizonowym przy ul. ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. Data nie jest przypadkowa, gdyż wydarzenie ma miejsce w 80.-tą rocznicę śmierci Józefa Włodka. Piotr Bilski
Obelisk został odsłonięty na cmentarzu garnizonowym przy ul. ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. Data nie jest przypadkowa, gdyż wydarzenie ma miejsce w 80.-tą rocznicę śmierci Józefa Włodka.

Uroczystość odbyła się z udziałem władz samorządowych oraz zaproszonych gości. Wpisuje się w obchody 80.-rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Józef Włodek był długoletnim prezydentem Grudziądza okresu II RP. Urząd ten sprawował w latach 1920 - 1939.

W 1924 był jednym z założycieli Oddziału Miejskiego w Grudziądzu Pomorskiej Ligi Obrony Powietrznej Państwa, pełniąc funkcję prezesa oraz wiceprezesa. Do 1930 sprawował także funkcję starosty grudziądzkiego. W 1932 był członkiem zarządu Związku Miast Polskich[2]. W Grudziądzu urzędował aż do końca sierpnia 1939, następnie, zgodnie z nakazem wojewody pomorskiego, został ewakuowany do Warszawy. Podczas powstania warszawskiego 2 sierpnia 1944 roku został zamordowany, wraz z żoną i jedną z córek, w swoim mieszkaniu w Warszawie przy ulicy Wiejskiej przez Ukraińców w służbie niemieckiej.

Czytaj też:

Przypominamy, że w ramach obchodów 80. -rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w grudziądzkim muzeum można oglądać wystawę "Powstanie Warszawskie w starej fotografii", złożoną z reprodukcji fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezentowane fotografie dokumentują zarówno działania konspiracyjne, jak i codzienność okupowanej stolicy. Większość zdjęć została wykonana w sierpniu 1944 roku przez fotografów-amatorów, walczących w powstańczych szeregach. Portrety młodych warszawianek i warszawiaków są wymownym świadectwem odwagi, ofiarności i bezgranicznego zaangażowania w nierówną walkę z hitlerowskim okupantem. Szczególnie miejsce wśród zaprezentowanych fotografii znajdują przedstawienia najmłodszych uczestników zbrojnego zrywu, których beztroskie dzieciństwo zostało przerwane w dramatyczny sposób.

Wystawę można oglądać do 11 sierpnia 2024 roku w hallu gmachu głównego muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska