https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu uczciliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Mamy zdjęcia

Piotr Bilski
Z asystą Wojska Polskiego uczczono 80.-rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody z udziałem między innymi władz samorządowych odbyły się przy pomniku generała Tadeusza Bora - Komorowskiego przy ul. Hallera w Grudziądzu.
Z asystą Wojska Polskiego uczczono 80.-rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody z udziałem między innymi władz samorządowych odbyły się przy pomniku generała Tadeusza Bora - Komorowskiego przy ul. Hallera w Grudziądzu. Piotr Bilski
Z asystą Wojska Polskiego uczczono 80.-rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody z udziałem między innymi władz samorządowych odbyły się przy pomniku generała Tadeusza Bora - Komorowskiego przy ul. Hallera w Grudziądzu.

W godzinę "W" czyli o godz. 17 zawyły też w mieście syreny. Przypomnijmy, że to właśnie gen. Tadeusz Bór Komorowski wydał żołnierzom Armii Krajowej rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego.

  • Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

  • Upadło 3 października 1944 r.

  • W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło 16-18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej

  • oraz 150-180 tysięcy cywilów.

W Grudziądzu w ramach obchodów 80.-rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbył się koncert "(Nie) zakazane piosenki" w teatrze, a w piątek, 2 sierpnia o godz. 12 na cmentarzu garnizonowym przy ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich nastąpi odsłonięcie obelisku upamiętniającego pierwszego prezydenta Grudziądza okresu II RP - Józefa Włodka w 80. -tą rocznicę Jego śmierci.

Ponadto w ramach obchodów 80. -rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w grudziądzkim muzeum można oglądać wystawę "Powstanie Warszawskie w starej fotografii", złożoną z reprodukcji fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezentowane fotografie dokumentują zarówno działania konspiracyjne, jak i codzienność okupowanej stolicy. Większość zdjęć została wykonana w sierpniu 1944 roku przez fotografów-amatorów, walczących w powstańczych szeregach. Portrety młodych warszawianek i warszawiaków są wymownym świadectwem odwagi, ofiarności i bezgranicznego zaangażowania w nierówną walkę z hitlerowskim okupantem. Szczególnie miejsce wśród zaprezentowanych fotografii znajdują przedstawienia najmłodszych uczestników zbrojnego zrywu, których beztroskie dzieciństwo zostało przerwane w dramatyczny sposób.

Wystawę można oglądać do 11 sierpnia 2024 roku w hallu gmachu głównego muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska