Pomysł, aby zaadaptować spichlerz 57 na potrzeby grudziądzkich organizacji pozarządowych zrodził się trzy lata temu.
- Jeszcze kilka miesięcy temu było to miejsce zrujnowane. Dzisiaj możemy podziwiać coś niesamowitego - podczas piątkowego otwarcia mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Dzisiaj spełnia się marzenie o pięknym Grudziądzu, rewitalizacji tego, co w Grudziądzu mamy najlepsze, o spichlerzach grudziądzkich, co konsekwentnie od wielu lat razem robimy.
Remont spichlerza 57 kosztował ponad 8,8 mln złotych, z czego ponad 7,6 mln złotych to wsparcie z marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Za to wsparcie Glamowski szczególne podziękowania skierował do marszałka województwa.
Prezydent Glamowski przypomniał o odnowionych już wcześniej spichlerzach muzeum "Flis", spichlerzu 45, spichlerzu urzędu miejskiego. Zapowiedział, że niebawem otwarty zostanie spichlerz nr 30, w którym swoją siedzibę będzie miało reaktywowane w Grudziądzu Polskie Towarzystwo Historyczne. Miasto przygotowuje się też do rewitalizacji spichlerza 34, w którym siedzibę mieć ma Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Glamowski dodał, że miasto złożyło wniosek do programu "Polski ład" o wsparcie modernizacji kolejnego spichlerza, o numerze 37, gdzie mają znaleźć się kolejne pomieszczenia muzeum.
- Myślę, że jest to miejsce, które będzie tętniło życiem i cieszę się, że pan prezydent złożył następny wniosek do "Polskiego ładu" i że ta pierzeja pięknych nadwiślańskich spichlerzy będzie przywracana życiu - mówił wicewojewoda Józef Ramlau, obiecując pomoc.
Nad całym projektem z czuwała Ewa Niewiadomska-Roman, dyrektor ratuszowego wydziału komunikacji społecznej.
- To miejsce jest przeznaczone organizacjom pozarządowym, bo one są blisko mieszkańców, one wiedzą czego ci mieszkańcy potrzebują, ale też mają niesamowitą kreatywność - mówi Ewa Niewidomska-Roman, dyrektor wydziału komunikacji społecznej urzędu miejskiego. - Często brakuje im miejsca do spotkań - mają je tutaj. Często obawiają się przeszkód prawnych, księgowych - będzie indywidualne doradztwo. Ale też będą mogły prowadzić tutaj swoje działania, choćby za pomocą finansowego wsparcia, czyli mikrograntów.
Operatorem-gospodarzem spichlerza 57 do końca bieżącego roku będzie fundacja "Ładowarka"
- Obiecuję i mam nadzieję, że wspólnie z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi liderami, przedsiębiorcami i przede wszystkim mieszkańcami obszaru rewitalizacji będziemy w tym miejscu, i nie tylko, tworzyć Grudziądz jeszcze bardziej szczęśliwy - mówił Dominik Cieślikiewicz, prezes fundacji "Ładowarka"
Sale i sprzęt w spichlerzu 57 będą udostępniane nie tylko organizacjom pozarządowym, ale również grupom nieformalnym.
W sobotę i niedzielę wyremontowany spichlerz 57 zwiedzić może każdy. Przygotowano dodatkowe atrakcje.
Weekend otwarcia spichlerza 57 w Grudziądzu [program]
Sobota, 13 maja
- g. 10-18 - Rodzinne budowanie zabytków Grudziądza z klocków Lego (parter)
- g. 12-14 - Spichlerzowe animacje dla dzieci (1 piętro/plener)
- g. 14-16 - Otwarte zwiedzanie spichlerza
Niedziela, 14 maja
- g. 10-18 - Rodzinne budowanie zabytków Grudziądza z klocków Lego (parter)
- g. 10-12 - Kawa liderów (spotkanie warsztatowe funduszu mikro grantów) (balkon/kawiarnia)
- g. 10-12 - "Jazz do kawy"- koncert Kris Quartet (balkon/kawiarnia)
- g. 12-14 - Spichlerzowe animacje dla dzieci i warsztaty kreatywne dla całych rodzin (1 piętro/plener)
- g. 12-16 - Planszówki dla każdego
- g. 14-16 - GRULAB Szymon Bujalski dziennikarz od klimatu, autor książki "Recepta na lepszy klimat" (2022). Szczęśliwy Grudziądz zielona przyszłość miasta (1 piętro)
- Dodatkowo: przebierańcy, bańki mydlane
- Przez całą sobotę i niedzielę czynna będzie kawiarnia w spichlerzu.
Jak wyglądało oficjalne otwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w galerii:
W Grudziądzu otwarto wyremontowany Spichlerz 57. W sobotę i ...