Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu walczą o posady dyrektorów szkół i przedszkoli

(PA)
Zdjęcie ilustracyjne. Zwykle to oni przepytują i oceniają. Teraz role się odwracają. Nauczyciele z Grudziądza ubiegający się o dyrektorskie posady muszą stawić się przed kilkuosobową komisją, referować o koncepcji rozwoju szkół.
Zdjęcie ilustracyjne. Zwykle to oni przepytują i oceniają. Teraz role się odwracają. Nauczyciele z Grudziądza ubiegający się o dyrektorskie posady muszą stawić się przed kilkuosobową komisją, referować o koncepcji rozwoju szkół. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Dziś ruszają konkursy na dyrektorów 17 placówek oświatowych w Grudziądzu: I, II i III LO, "Ekonomika", „Budowlanki”, Zespołu Szkół Technicznych, SP nr 2, SP nr 15, Zespołu Szkół Specjalnych, „Mechanika”, Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Przedszkoli: "Strzemięcin", „Rządz”, „Lotnisko”, „Tarpno”, „Śródmieście”, „Kopernik”.

Zwykle to oni przepytują i oceniają. Teraz role się odwracają. Nauczyciele ubiegający się o dyrektorskie posady muszą stawić się przed kilkuosobową komisją, referować o koncepcji rozwoju szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych oraz odpowiadać na zadawane pytania.

- Od kandydatów oczekuję przede wszystkim dobrych i innowacyjnych pomysłów - mówi Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji. - Byciem dyrektorem wymaga też umiejętności rozwiązywania konfliktów i dobrej współpracy z rodzicami, uczniami oraz gronem pedagogicznym.

Dziś ruszają konkursy. Do obsadzenia jest 17 wakatów. W większości o reelekcję ubiegają się obecni dyrektorzy i zwykle nie mają kontrkandydatów.

Mają różne plany i cele

- Mam siły, chęci i pomysły - mówi Grażyna Leśniewska, dyrektor „Ekonomika”. Obecnie pełni już 5 kadencję. I ubiega się o kolejną. - Stawiam na wysoki poziom nauczania, by jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy i studiów - o swoich priorytetach na ewentualną szóstą kadencję mówi Grażyna Leśniewska. - Chcę także, by mury naszej szkoły opuszczali dobrzy, otwarci na świat młodzi ludzie.

O celach na ewentualną czwartą kadencję, nie chciał mówić Dariusz Mielcarski, dyrektor SP nr 15: - Komisja konkursowa pozna jako pierwsza moje plany.

Jakie jeszcze zmiany będą w Grudziądzu w związku z reformą edukacji?

Rozwój współpracy z zakładami pracy to jeden z wielu priorytetów zawartych w koncepcji Adama Szewczuka, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, który ubiega się o trzecią kadencję. - Lubię pracować z młodzieżą - podkreśla dyrektor ZST.

Ważnym elementem, który także wpłynął na decyzję o kandydowaniu w przypadku Adama Szewczuka, była pozytywna opinia rady pedagogicznej. - To ważne, że mam wsparcie i poparcie kolegów - mówi dyrektor Szewczuk.

Tylko do jednej z placówek - Przedszkola „Strzemięcin” - póki co nie ma żadnego chętnego kandydata na dyrektora, a na przykład o posadę szefa I LO ubiegają się trzy osoby.

Wieloletni szef grudziądzkiej oświaty odchodzi na emeryturę

Z funkcją naczelnika wydziału edukacji żegna się z końcem czerwca Andrzej Cherek. Stanowisko to piastował blisko 10 lat. Odchodzi na emeryturę.

Gmina Grudziądz

O ile w Grudziądzu już rozpoczyna się maraton konkursowy, to w gminie Grudziądz chętni do objęcia posad dyrektorów podstawówek w Wałdowie Szlacheckim, Sztynwagu i Mokrem mogą do 17 maja składać dokumenty. Wolne stanowiska na szefów szkół będą jeszcze też do obsady w Dusocinie i Sosnówce.

- Liczymy na osoby, które będą rozwijały pasje uczniów i inspirowały nauczycieli do działania - o oczekiwaniach wobec kandydatów mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz. - Ale również współpracowały z lokalną społecznością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska