Już wkrótce w 14 miasta naszego województwa rozpocznie się budowa "Astro-baz" - nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Zarząd województwa podjął decyzję o wyborze wykonawców inwestycji.
- Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski ale też Europy i świata. Będziemy jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych. Już niedługo tysiące uczniów będzie mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania. To świetny sposób na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży - mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.
W powiecie inowrocławskim "Astro-bazy" powstaną przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, przy Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy i przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie.
Zakończona procedura przetargowa dotyczyła budowy 14 budynków "Astro-baz" wraz z wyposażeniem ich w kopuły astronomiczne. Obiekty w Inowrocławiu, Kruszwicy i Gniewkowie zbuduje toruńska firma "Tirex".
We wszystkich miastach powstaną identyczne obserwatoria. Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - zostanie zbudowany na planie koła o średnicy około 10 metrów. W obserwatorium o wysokości około 8 metrów znajdą się trzy kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.
Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.
Łączna wartość inwestycji, to 3,43 mln zł. Budowa jednej "Astro-bazy" będzie kosztować około 245 tys. zł. Przedsięwzięcia zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.