- Dla części z nich możliwość samodzielnego przemieszczenia się z jednego do drugiego punktu w mieście, będzie dużym ułatwieniem w codziennym życiu - mówi Ryszard Grześkowiak, prezes inowrocławskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych.
Zastosowanie pilotów zaprezentowano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na przystanku przy al. 800-lecia na osiedlu Rąbin. Najpierw zademonstrowano ich działanie na przykładzie tablicy interaktywnej, a nieco później przy autobusie.
Indywidualny pilot niewidomego SID-1 ma bowiem zastosowanie w dwóch sytuacjach: właśnie podczas oczekiwania na autobus i w momencie jego przyjazdu. W pierwszej z nich, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, pasażer uzyska informację o szacowanych czasach przyjazdu pojazdów na przystanek: numeru linii, kierunku, w którym jedzie i czasu, jaki pozostał do przyjazdu. Odbywa się to przez zapowiedź głosową **za pomocą odtwarzacza plików MP3, który jest wbudowany w sterownik tablicy. W drugim przypadku informację o linii i kierunku jazdy, będzie można usłyszeć z głośnika zamontowanego w autobusie.
Mariusz Kuszel, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego poinformował podczas konferencji, że piloty przeszły stosowne testy i spisują się znakomicie.
- W obszarach, w których możemy i mamy do tego instrumenty, jak tylko możemy, pomagamy osobom niepełnosprawnym. Przekazanie pilotów, które ułatwią podróżowanie niewidomym, to tylko jeden z przykładów. Jestem zadowolony, że nowoczesna technika, która jest użyta w naszych autobusach, ułatwi codzienne życie także osobom niepełnosprawnym - po kreśla prezydent Ryszard Brejza.