Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu powstaną nowe podstawówki

Dominik Fijałkowski
Radni jednomyślnie przyjęli szkolną uchwałę
Radni jednomyślnie przyjęli szkolną uchwałę Dominik Fijałkowski
Inowrocławscy radni przyjęli uchwałę, dostosowującą sieć szkół w mieście do reformy oświaty, likwidującej gimnazja.

_- Czekają nas ogromne zmiany w naszych szkołach. Od września rozpoczynamy wygaszanie gimnazjów. Nie będzie już naboru do tych szkół, zaś uczniowie klas szóstych kontynuować będą naukę w klasie siódmej ośmioletniej szkoły podstawowe_j - mówiła podczas sesji Magdalena Kaiser, naczelnik wydziału oświaty ratusza.

Wczoraj inowrocławscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę o dostosowaniu sieci miejskich szkół do nowej reformy oświaty, która likwiduje gimnazja.

W mieście obok już działających podstawówek pojawią się od września cztery nowe, w miejsce dotychczasowych gimnazjów. Będą to: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Świętego Wojciecha (dotychczasowe Gim. nr 1), Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Krzymińskiego (Gim. nr 2), Szkoła Podstawowa nr 8 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej (Gim. nr 3) oraz Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zygmunta Wilkońskiego (Gim. nr 4). Ponadto w Szkolę Podstawową Integracyjna przekształcony zostanie Zespół Szkół Integracyjnych.

Uchwała nie tylko tworzy nowe podstawówki, ale też określa ich obwody. - W dużej mierze będą one zbieżne z obwodami, które funkcjonowały w mieście do roku 1999. Nie brakuje tam jednak pewnych zmian spowodowanych choćby powstaniem w Inowrocławiu nowych ulic - dodała naczelnik Kaiser.

Projekt uchwały dobrze oceniła komisja oświaty rady. - Został przygotowany bardzo racjonalnie. Opinia komisji w całości jest pozytywna - zapewniła Elżbieta Jardanowska, przewodnicząca tego gremium.

Podczas dyskusji głos zabrał radny Marek Słabiński. Sugerował, by SP Integracyjnej przywrócić dawne nazewnictwo, czyli SP nr 15. Magdalena Kaiser tłumaczyła, że o pozostawienie nazwy „Integracyjna” postulowali nauczyciele szkoły. Zaś prezydent Ryszard Brejza dodawał, że szkoła z taką nazwą nie ma obwodu. Dzięki temu naukę pobierać mogą tam dzieci z całego miasta. Nazwa „Integracyjna” nie oznacza, że uczą się tam inne czy gorsze dzieciaki. - Jest to wzorcowa placówka. Nauczyciele z innych miast przyjeżdżają uczyć się w niej integracyjnych form kształcenia. W tej szkole dzieci sprawne i niepełnosprawne pracują razem, bez barier. Ponadto wyodrębnienie szkoły integracyjnej sprawia, że otrzymuje ona zupełnie inne dofinansowanie niż pozostałe placówki - wyjaśnił prezydent.

W trakcie sesji radni zapoznali się z uchwałą Rady Pedagogicznej Gimnazjum nr 1. Zwraca ona uwagę, że obwód przyszłej SP nr 1 został ustalony z pominięciem pewnych ulic. Zyskuje na tym SP nr 2.

_- Proponujemy utworzenie małych szkół opierających się na zmodyfikowanych obwodach ze względu na warunki demograficzne. Naszym zdaniem, jest to w tej chwili najlepsze wyjście. Za rok możemy powrócić do tematu i zastanowić się nad korektam_i - dodał Ryszard Brejza.

Uchwała trafi obecnie do bydgoskiego kuratorium. Po zaopiniowaniu ponownie będzie tematem sesji. Do końca marca rada musi podjąć ostateczną decyzję w sprawie nowej sieci szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska