Pierwsza część poświęcona będzie prezentacjom nawiązującym do 30. rocznicy powstania w 1980 r. "Solidarności". Rozpoczną się one o godz. 18.00 wykładem dr. Krzysztofa Osińskiego z bydgoskiego Oddziału IPN, pt. "Dzieje NSZZ "Solidarność" na terenie województwa bydgoskiego (1980-1990)".
Pamiątki sprzed 30. laty
Po wykładzie otwarta zostanie wystawa pn. "Świadkowie - 30. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" na Kujawach". Pokazane zostaną zachowane pamiątki z czasów narodzin i rozwoju tego ruchu na naszym terenie, ze zbiorów własnych i osób prywatnych, m.in. zdjęcia, ulotki, prasa legalna i podziemna, znaczki, afisze, różne dokumenty i obrazy miejscowych twórców. Organizatorzy spodziewają się, że na wernisażu spotkają się wśród eksponowanych zbiorów byli działacze i uczestnicy wydarzeń z tamtych lat.
O godz. 20.00 muzealny archeolog mgr Marcin Woźniak zaprasza na prezentację wykopanych w ostatnich latach licznych przedmiotów ceramicznych, głównie tzw. stołowizny porcelanowej i fajansowej z początków XX w., - pn. "Inowrocławiana niezauważane". Zarówno w gablocie, jak i w multimedialnej projekcji będzie można zobaczyć sygnowane naczynia i inne detale z inowrocławskich kawiarń i restauracji, Hotelu Weiss, uzdrowiska i innych instytucji.
Godzinę później, wpisując się w obchody Roku Kasprowiczowskiego - 150. rocznicy urodzin poety, Muzeum zaprezentuje ze swoich zbiorów niektóre rękopisy swego patrona (telegramy, listy, pocztówki, dedykacje i inne) oraz ocalałe książki ze spalonej i rozgrabionej prywatnej biblioteki Jana Kasprowicza.
Wstęp wolny.