Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kikole już niebawem będą uczyć młodzież, jak być bezpiecznym w sieci

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Aneta Falkowska, dyrektor ośrodka kultury w Kikole poprowadzi zajęcia o bezpieczeństwie w sieci
Aneta Falkowska, dyrektor ośrodka kultury w Kikole poprowadzi zajęcia o bezpieczeństwie w sieci Małgorzata Chojnicka
Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Kikół uczestniczą w programie „Sieć na kulturę w podregionie włocławskim”, skierowanym do samorządowych instytucji kultury. Jest on w całości finansowany przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju w ramach „Polski cyfrowej”.

Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Kikół uczestniczą w programie „Sieć na kulturę w podregionie włocławskim”, skierowanym do samorządowych instytucji kultury. Jest on w całości finansowany przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju w ramach „Polski cyfrowej”.

Pandemia skomplikowała funkcjonowanie wszystkich instytucji kultury. Ich działalność nie do końca została „rozmrożona”, a już przyszedł kolejny lockdown. Realizacja pewnych przedsięwzięć bardzo się opóźniła, a niektóre stanęły pod znakiem zapytania. Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Kikół uczestniczą w programie „Sieć na kulturę w podregionie włocławskim”. Jego realizacja powinna już być na bardzo zaawansowanym etapie, a dopiero zakończyły się szkolenia dla pracowników. Kikół zdecydował się na dwie ścieżki tematyczne – bezpieczne zachowania w sieci oraz dziennikarstwo online. Dopiero teraz mogą oni szkolić dzieci i młodzież. W pierwotnej wersji miały to być konwencjonalne zajęcia, a teraz będą się one odbywać na platformie szkoleniowej. Cała aktywność przenosi się do sieci.
- Jestem bardzo zadowolona z tych szkoleń, bo z części zagrożeń, które na nas czyhają w sieci nie zdawałam sobie sprawy – mówi Aneta Falkowska, dyrektorka Ośrodka Kultury Gminy Kikół. – Młodzi ludzie stali się chyba teraz jeszcze łatwiejszym celem dla wszelkiej maści złoczyńców. Ich izolacja przytłoczyła jeszcze bardziej niż dorosłych. Wszystkich zagrożeń nie da się uniknąć, ale można zminimalizować ryzyko i tego chcę ich uczyć.
Już niebawem kikolska biblioteka rozpocznie nabór do udziału w warsztatach na temat bezpiecznego zachowania w sieci. Są one skierowane do dzieci powyżej dziesiątego roku życia. W ciągu czterech tygodni zostanie przeprowadzonych piętnaście dwugodzinnych zajęć, które pokażą największe zagrożenia.
- Internet ułatwia nam życie i to właśnie dzięki niemu świat stał się mniejszy, ale bywa też miejscem bardzo niebezpiecznym – kontynuuje Aneta Falkowska. - Warto nauczyć się wymyślać chociażby w miarę bezpieczne hasła do poczty mailowej czy portali społecznościowych. Przejęcie dostępu do nich może stać się początkiem kłopotliwych wydarzeń w naszym życiu. Wystarczy znać kilka zasad, by nasze konto nie stało się łatwym łupem przynajmniej dla robotów. Na prawdziwych hakerów nie ma mocnych, ale nie jesteśmy tak ważni, by zaprzątali sobie nami głowę.
Bezpieczeństwo w sieci pójdzie na pierwszy ogień, a po nim rozpocznie się dziennikarstwo online. To będą również wyjątkowo interesujące zajęcia, bo w tej chwili większość ludzi czerpie wiedzę o bieżących wydarzeniach z internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska