Sezon działkowy na dobre się nie zaczął, a działkowcom już zrzedły miny. Wiele wskazuje na to, że za okres od 1 maja do 30 września przyjdzie im zapłacić 500 złotych za wywóz śmieci – po „stówce” miesięcznie.
Niedawno jeden z zarządów ogrodów działkowych w Pieczyskach rozesłał do swoich członków wyliczenia kosztów wywozu odpadów w tym sezonie. - Obecnie płacimy za każdy pojemnik odpadów zmieszanych 450 złotych brutto oraz 320 złotych brutto za tonę odpadów zielonych (czyli około 700-900 złotych za kontener). Jeżeli nie zmniejszymy ilości wywożonych śmieci, to każdy działkowiec będzie musiał zapłacić prawie 500 złotych wyłącznie za ich utylizację - czytamy w piśmie.
Zobacz także: Bydgoszcz tonie w śmieciach. Będą kary dla Komunalnika
Bo ilość śmieci pozostawiana przez działkowców jest ogromna. Tylko z jednego ogrodu, w którym znajduje się niewiele ponad 200 działek, wywożone są 123 kontenery na śmieci zmieszane i aż 175 ton odpadów zielonych.
- W gminie Koronowo opłata pobierana jest za odbiór odpadów zmieszanych, za śmieci segregowane mieszkańcy i działkowcy nie płacą. Koszt wywozu to 50 złotych za 120-litrowy pojemnik - dowiedzieliśmy się w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie. - Jeśli chodzi o odpady zielone, cena wywozu zależy od wagi śmieci. Do ogrodów działkowych, zgodnie z życzeniem zarządu, podstawiamy duże kontenery, mieszczące od 5 do 13 metrów sześciennych. Po wypełnieniu – w zależności od tego, jakie odpady do nich trafią – ważą od około 500 kilogramów do nawet 3 ton. Koszt wywozu tony takich odpadów to 320 złotych. Zachęcamy działkowców do odpowiedniego zagospodarowania odpadów zielonych, zwłaszcza ich kompostowania.
- Nie wszystkie odpady da się szybko kompostować. Stawki są bardzo wysokie, mniej płacimy w Bydgoszczy, gdzie na co dzień mieszkamy - irytują się działkowcy. - Koronowo bierze też większy podatek od nieruchomości. To po prostu zdzierstwo.
Działkowcom, z których większość pochodzi z Bydgoszczy, niemały problem sprawia też przestawienie się na koronowską segregację – w Bydgoszczy do pojemników z bioodpadami należy wrzucać m.in. resztki żywności pochodzenia roślinnego, natomiast w Koronowie zbiera się „po staremu” - odpady tego typu powinny trafiać do kontenera na odpady zmieszane.
