Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele gimnazjalnym w Chojnicach będzie sympozjum o Piaśnicy

Anna Klaman
Anna Klaman
Grażyna Wera-Malatyńska
Grażyna Wera-Malatyńska Anna Klaman
W piątek będzie powiatowe podsumowanie konkursu "O Niepodległej". Był on przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich. Tego samego dnia o godz. 16 w podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie seminarium o zbrodni w Piaśnicy.

- Młodzież wyszukiwała bohaterów sprzed stu lat, regionalnych - mówi Grażyna Wera-Malatyńska z LGR "Morenka". - Tych prezentacji z naszego powiatu było siedemnaście, najwięcej w województwie.
Wybrano najlepsze powiatowe prace. Na podsumowaniu powiatowym będą wszyscy, którzy brali udział w konkursie. To będzie okazja, by młodzież pokazała tych swoich bohaterów. Będzie też druga ciekawa rzecz. W podsumowaniu regionalnym konkursu w Gdańsku - w październiku - będzie wyświetlony film "Kamerdyner" Filipa Bajona.

- To film o Piaśnicy właśnie, która nazywana jest kaszubskim Katyniem, z racji liczby ludności kaszubskiej, w tym inteligencji, która zginęła w Lasach Piaśnickich - mówi Wera-Malatyńska.
Uwaga, premiera zapowiadanego od lat filmu Bajona będzie 21 września. Owszem, to film o niemieckiej zbrodni w Piaśnicy, ale także o relacjach między narodami - Polakami, Niemcami i Kaszubami właśnie.

A w piątek - w Chojnicach - w seminarium popularno-naukowym (godz. 16, kościół gimnazjalny) będą uczestniczyli ks. Daniel Nowak, kapelan rodzin piaśnickich i Mirosław Lademann, nauczyciel z Wejherowa.
- Będzie to spotkanie żywe, z żywą historią, a dlaczego ci panowie przyjeżdżają właśnie do Chojnic, dowiemy się właśnie podczas seminarium - mówi prezeska. - Zdradzę tylko, że chodzi o kandydata na ołtarze, błogosławionego pochodzącego z Czyczków - ks. Anastazego Kręckiego.

Wyjaśniamy - ksiądz zginął w zbiorowej egzekucji między 29 października a 11 listopada w Lasach Piaśnickich.
Dodajmy, w spotkaniu będą też uczestniczyć krewni błogosławionego - prawdopodobnie bratanek i bratanica.
W LGR podkreślają, że chcą chojniczanom przybliżyć tematykę Piaśnicy, bo mało się o niej tu mówi, a przecież to bardzo ważne miejsce kaźni.
Wera-Malatyńska zaprasza również na 60-lecie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego "Kręgi Kamienne" w Odrach. Organizatorem jubileuszu, o którym już pisaliśmy, są LGD Sandry Brdy i gmina Czersk. To wydarzenie będzie jednak w następną sobotę. Konferencja popularnonaukowa będzie w Szkole Podstawowej w Odrach. O godz. 11 o archeologii opowie prof. Tadeusz Grabarczyk, a o porostach prof. Ludwik Lipnicki.

FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska