https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem jest już przedwiośnie. Można przyspieszyć prace w ogrodzie

Agnieszka Romanowicz
Kwitnące leszczyny wyznaczają początek przedwiośnia. Tak wygląda leszczyna w Grucznie. - W miastach większość leszczyn jest już żółta - mówią Czytelnicy.
Kwitnące leszczyny wyznaczają początek przedwiośnia. Tak wygląda leszczyna w Grucznie. - W miastach większość leszczyn jest już żółta - mówią Czytelnicy. Agnieszka Romanowicz
Przycinanie drzew i krzewów owocowych, dzielenie bylin, pierwsze opryski przeciw szkodnikom - pogoda sprzyja pracom w ogrodzie. Można już chwytać za sekatory i grabie.

Spis treści

Zgodnie z kalendarzem fenologicznym, kwitnące leszczyny wyznaczają początek przedwiośnia. - Leszczyny są już żółte nie tylko w miastach - informują Czytelnicy.

Bratki kwitną od grudnia

Z ziemi wyglądają już przebiśniegi i krokusy, ptaki śpiewają wiosennie, a na wierzbach błyszczą bazie.

- Zima była wyjątkowo łagodna. W moim ogrodzie od grudnia kwitną bratki, które wysiały się wiosną. Takiego czegoś nie doświadczyłam jeszcze nigdy w swoim 62-letnim życiu - donosi Czytelniczka spod Świecia.

Pogoda wskazuje, że czas zacząć prace w ogrodzie. Czy zabiegi, zwykle zalecane od marca, można w tym roku wykonać już w lutym? Pytamy Arkadiusza Kaliskiego, instruktora ds. ogrodnictwa w Polskim Związku Działkowców w Bydgoszczy. - Można już się zabrać za cięcie krzewów i drzew owocowych - odpowiada.
Chodzi o jabłonie, grusze, śliwy, agrest, porzeczki, aronie, borówki i maliny. - To samo dotyczy hortensji i traw ozdobnych - to nie będą ryzykowne zabiegi - uspokaja Kaliski.
Kępy traw ozdobnych, ziół wieloletnich i bylin przycinamy przy ziemi. Wielu początkujących ogrodników popełnia błąd, wykonując ten zabieg jesienią. To samo dotyczy forsycji, ponieważ zawiązuje pąki przed zimą. Cięcie tego krzewu najlepiej wykonać po przekwitnięciu (kwiecień- maj), nim rozwinie on liście.
- Teraz zalecamy cięcie roślin, które „płaczą”, czyli winorośli, glicynii, brzóz i klonów, dopóki jest zimno i soki nie wypływają z gałęzi - wyjaśnia Arkadiusz Kaliski.

Ostrożnie z wysiewaniem do gruntu

Zaleca on, żeby powstrzymać się z przycinaniem roślin kruchych i delikatnych, np. powojników. - Lepiej też nie wysiewać jeszcze nasion do gruntu, jedynie pod osłonami lub na parapetach. Dotyczy to pelargonii, petunii i innych roślin ciepłolubnych, które długo wschodzą, np. papryki - podpowiada specjalista.

Pierwsze nasiona roślin ozdobnych jednorocznych, takich jak groszek pachnący, mak, nagietek i czarnuszka bezpieczniej wysiać do gruntu na początku marca. Jeśli zrobi się ciepło, do gruntu możemy też wysiać: koperek, kolendrę, botwinę, groch, bób, rzodkiewkę, jarmuż, buraki, pietruszkę, rzepę i szpinak.

- Puste miejsca na trawniku można już uzupełniać nasionami traw. Najlepiej użyć mieszanki regeneracyjnej - podpowiada specjalista PZD.

Przedwiośnie to dobry moment na rozmnażanie roślin, np. dzielenie bylin: - Astrów, rudbekii, funkii, żurawek, liliowców, traw ozdobnych oraz paproci - wyliczają ogrodnicy.

Można też sadzić pierwsze krzewy, drzewa i rośliny na żywopłoty. - Sadzonki wiosenne, podobnie jak te sadzone jesienią, powinny mieć tzw. nagi korzeń - podpowiadają specjaliści PZD. - Na przedwiośniu rozmnażamy zdrewniałe krzewy ozdobne, takie jak: dereń, ligustr, jaśminowiec i forsycja.

Opryski zaczynamy już wczesną wiosną, gdy na drzewach nabrzmiewają pierwsze pąki.
- Jeśli nie zrobiliśmy bielenia drzew w okresie zimowym lub zauważymy na drzewach podłużne pęknięcia kory, to maksymalnie do połowy marca możemy jeszcze pobielić drzewka wapnem lub owinąć pień drzewa białą agrowłókniną - radzą ogrodnicy z PZD.

Czas na porządki w ogrodzie

Przedwiośnie to na pewno dobry czas na porządki w ogrodzie: - Wraz ze wzrostem temperatur, rozgarniamy kopczyki usypane wokół bylin i róż oraz zdejmujemy osłony z roślin. Pamiętajmy jednak, aby mieć je w pogotowiu, by ponownie okryć rośliny w razie ewentualnych mrozów - zalecają ogrodnicy.

Warto też oczyścić drzewa ze starych, zasuszonych owoców, tzw. mumii, które mogą być źródłem infekcji w sezonie.
Przed nastaniem wiosny należy odnowić ściółkę wokół drzew i krzewów, a także uporządkować oczka wodne. -Przerzedzamy rośliny w oczkach, usuwamy stare i rosnące zbyt gęsto - poleca PZD.

Źródło: PZD Bydgoszcz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska