Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem powstanie sieć innowacyjnych inkubatorów dla studentów

wixad
W skład rady wchodzą przedstawiciele samorządu, najnowocześniejszych przedsiębiorstw oraz świata nauki. W obecnym składzie Rada obraduje od końca 2021 roku.
W skład rady wchodzą przedstawiciele samorządu, najnowocześniejszych przedsiębiorstw oraz świata nauki. W obecnym składzie Rada obraduje od końca 2021 roku. Grzegorz Olkowski
Kujawsko-Pomorska Regionalna Rady Przemysłu Przyszłości szukała sposobów na większe zbliżenie nauki i biznesu .

Zobacz wideo: Sytuacja na rynku pracy

Rada jest ciałem konsultacyjnym, które zajmuje się monitorowaniem najnowocześniejszych procesów technologicznych w przemysłach regionu.

Innowacja ważna, cyberbepieczeństwo najważniejsze

- Szukamy wzorców, które warto powielać, ale również monitorujemy możliwości, które dają fundusze europejskie wyjaśnia wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który brał udział w spotkaniu w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.

W skład rady wchodzą przedstawiciele samorządu, najnowocześniejszych przedsiębiorstw oraz świata nauki. W obecnym składzie Rada obraduje od końca 2021 roku. Podobne organy funkcjonują w wszystkich województwach.

- Jeśli chodzi o cyfryzację, jednym z najważniejszych słów staje się „cyberbezpieczeństwo” - mówił podczas briefingu prasowego wicemarszałek Ostrowski. - Temu również chcemy się przyjrzeć, bo systemy informatyczne są przedmiotem agresywnych ataków ze strony ośrodków nam nieprzyjaznych.

Wykształceni, niedofinansowani

Razem z bydgoskimi uczelniami oraz samorządem województwa, UMK zamierza budować projekt sieci gospodarczych inkubatorów studenckich. Będzie to – jak zapewnił prof. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym - pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Polecamy

Prof. Jaskólski przestrzegł jednak przed poważnymi zagrożeniami dla Polskiej nauki:

- Nie ma innowacji i rozwoju bez nakładów finansowych. Społeczność akademicka od lat bezskutecznie ubiega się o wzrost nakładów na naukę i na obszar przedwdrożeniowy. Polskie społeczeństwo jest znakomicie wykształcone na tle Unii Europejskiej. Jesteśmy na 3. miejscu, jeśli chodzi o wykształcenie w krajach Unii. Mamy znakomity potencjał. Jeśli chodzi o zamożność, społeczeństwa, zbliżamy się do średniej europejskiej. Natomiast jeśli chodzi o naukę – to wynoszą one poniżej 30 proc. tej średniej. W tym sensie Europa nam ciągle ucieka. Jeśli nie będziemy wzmacniali nakładów na naukę, będziemy się w stosunku do Europy cofali.

Sztuczna inteligencja - szansa czy zwolnienia?

Prof. Jaskólski zwrócił uwagę na gwałtowny rozwój projektów związanych ze sztuczną inteligencją: - Nie potrafimy docenić tego, jaki czeka nas skok cywilizacyjny w związku z tym.

Na pytanie czy uczelnia rozważa scenariusze związane redukcją etatów na uczelni wskutek coraz szerszych zastosowań sztucznej inteligencji prorektor odpowiedział:

- My, uczeni, niczego się nie boimy. Czas pokaże, jak jest duży skok rewolucyjny jeśli chodzi o technologię, to niekoniecznie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie kroki.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska