Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 17 maja 2021. Kandydaci mają czas do 21 czerwca 2021, do godz. 15, aby złożyć podanie. W całej Polsce obowiązuje taki sam harmonogram naboru.
To też może Cię zainteresować
W pandemii szkoły promują się przez internet
- W czasach przed pandemią na przełomie marca i kwietnia organizowaliśmy drzwi otwarte. Bardzo żałujemy, że w tym roku nie możemy zaprosić ósmoklasistów - mówi Danuta Zybała, wicedyrektor II LO im. Konopnickiej w Inowrocławiu. - Pozostaje nam kontakt wirtualny i telefoniczny. Prezentujemy naszą ofertę na stronie internetowej, a w rozmowach z kandydatami i ich rodzicami wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.
Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpoczął się w poniedziałek. W inowrocławskiej „konopie” od września ruszą cztery klasy:lingwistyczno-ekonomiczna (rozszerzony język angielski, geografia), matematyczna (matematyka, język angielski), biologiczno-chemiczna (biologia, chemia) i społeczno-prawna (język polski, wos).
- Do rekrutacji przygotowaliśmy się już od dłuższego czasu – mówi również Marlena Rogoziewicz, wicedyrektor II LO w Grudziądzu. - Czasy wymusiły kontakt online, toteż na stronie internetowej szkoły i na Facebooku zamieszczamy informacje promujące nasze liceum. Wiele z tych materiałów przygotowali sami uczniowie. Zwieńczeniem tych wszystkich działań będzie dzień otwarty, który zaplanowaliśmy na 28 maja. Chcemy przeprowadzić relację na żywo, a poprowadzi ją młodzież z samorządu uczniowskiego. Włączą się w nią również nauczyciele. Podczas czatu będzie możliwość zadawania pytań.
Zasady naboru nie dla wszystkich są jasne
W II LO w Grudziądzu urywają się telefony od rodziców i uczniów.
- Wiele osób nie wie, że typując trzy szkoły, może wskazać w nich nawet wszystkie klasy. To znacznie zwiększa możliwość dostania się do wymarzonej placówki. Trzeba pamiętać też o odpowiednim ustawieniu szkół i klas na liście preferencji: zawsze na pierwszym miejscu umieszczamy tę szkołę i tę klasę, na przyjęciu do której najbardziej nam zależy. I jeszcze jedna, techniczna wskazówka: po wypełnieniu wniosku w systemie należy kliknąć: „Złóż wniosek”. Niektórzy o tym zapominają i podanie „wisi” w systemie – mówi Marlena Rogoziewicz, wicedyrektor II LO w Grudziądzu.
W grudziądzkiej„dwójce” nie klas profilowanych. - Przy rekrutacji młodzież wybiera języki, jakich chce się uczyć i na tej postawie wskazuje oddział. Klasa dzielona jest na dwie grupy. Na przykład, w klasie I d jest do wyboru angielski z francuskim i rozszerzony niemiecki z angielskim – wyjaśnia Marlena Rogoziewicz. - Dopiero po pierwszym semestrze pierwszoklasiści wybierają przedmioty, których chcą się uczyć w rozszerzeniu i realizują je w grupach międzyoddziałowych.
Szczegóły rekrutacji można wyjaśnić przez telefon
W III LO w Bydgoszczy również od poniedziałku nie milkną telefony od rodziców i kandydatów. - Odbieramy dziesiątki telefonów. Rodzice i uczniowie nie wiedzą, jakie są zasady rekrutacji, dopytują o szczegóły – słyszymy w szkole. - Mamy też wiele pytań o ofertę naszego liceum. Pomagamy, ale też kierujemy na stronę internetową, gdzie można znaleźć relację z dnia otwartego przeprowadzonego online wraz z informacjami o prowadzonych przez nas klasach.
Bydgoska „trójka” proponuje naukę w czterech klasach: medycznej (z rozszerzoną biologią i chemią), humanistycznej z elementami prawa i dyplomacji (język polski, historia, wos) turystyczno-lingwistycznej (język angielski, geografia, język hiszpański) i politechnicznej (matematyka, fizyka i informatyka).
