Otwarcie Ogrodu Różańcowego w Łabiszynie
Wiatr trochę pomógł
To przeznaczone do modlitwy i kontemplacji miejsce istniało już w 1911 roku. Oczywiście było po prostu ogrodem, w którym stała figura. Pomysł, aby na tym przylegającym do świątyni terenie utworzyć ogród różańcowy, zrodził się w 2010 roku. Wtedy to po wichurze dzieci przyniosły do proboszcza ks. Krzysztofa Sobieralskiego połamane części figury z ogrodu. Zniszczył ją powalony przez wiatr konar.
Oprócz restauracji figury, którą nazwano Łabiszyńską Królową z Dzieciątkiem, odnowiono park. Zasiano trawy, które dobrze rosną w zacienionych miejscach, kostka brukowa wypełniła alejki, przy których ustawiono drewniane stacje z tajemnicami różańca. Całość poświęcił w 2011 roku bp Bogdan Wojtuś. Rok później w tym miejscu wierni wzięli udziałw pierwszej procesji fatimskiej.
Autorzy pracowali latem
W 2013 roku Adrianna Witucka ze Studia Ceramiki Artystycznej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy zorganizowała w Łabiszynie plener artystyczny, w trakcie którego dziesięciu autorów wykonało poszczególne stacje.
- Wszystko zaczęło się od tego, że spotkałam tu księdza koszącego trawę. Zaczęliśmy rozmawiać o ogrodach różańcowych. Ten jest połączeniem wizji księdza i mojej. Mam nadzieję, że dzięki temu kult różańcowy będzie się odradzał na naszej ziemi - powiedziała Adrianna Witucka.
W gronie autorów znajdują się nie tylko doświadczeni, ale także amatorzy, którzy wybrali sobie dosyć trudny do obrabiania materiał, jakim jest glina. Oprócz A. Wituckiej, autorami poszczególnych płaskorzeźb są: Maria Frelichowska - Migała, Anna Gontarek, Alicja Kempa, Agnieszka Spica, Ewa Węsierska, Anna Wróblewska, Daria Wojnicka, Anna Żak i Marzena Zawichrowska.
Te stacje skłaniają do modlitwy
- Pamiętam jak w tej sprawie dwa lata temu przyszła do mnie pani Adrianna Witucka. Pamiętam jej wizję artystyczną i moją rezerwę. Teraz widzę, że wyszło wspaniale. Te stacje skłaniają do modlitwy. Jestem głęboko przekonany, że to miejsce wybrała Matka Boża. Przekazujcie wszystkim w Łabiszynie, żeby tu przychodzili się modlić - powiedział ks. Krzysztof Sobieralski, proboszcz parafii św. Mikołaja. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, między innymi Grzegorzowi Wiśniewskiemu i jego synowi za to, że wykonali przez tydzień motnowali drewniane stacje, na których zawisły płaskorzeźby, czy Wandzie Kiełpińskiej, która zajęła się kwiatami i roślinami.
We wtorek, czyli w 33 rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz w 97 rocznicę objawień w fatimie poświęcono kompletny Ogród Różańcowy. Na mszy modlono się za tych, którzy będą z ogrodu korzystać. Uroczystość uświetniła Jagoda Biec, studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która zagrała na skrzypcach jeden z utworów Jan Sebastiana Bacha.
Czytaj e-wydanie »