https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łabiszynie powstało miejsce, w którym odmawiać będą różaniec [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Poszczególne stacje różańcowe poświęcił ks. Krzysztof Sobieralski.
Poszczególne stacje różańcowe poświęcił ks. Krzysztof Sobieralski. Szymon Cieślak
Przy łabiszyńskim kościele pw. św. Mikołaja otwarto Ogród różańcowy, którego ozdobą są płaskorzeźby wykonane podczas pleneru artystycznego zorganizowanego przy udziale Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy. W skład tego miejsca, oprócz figury Matki Boskiej, wchodzi dwadzieścia stacji z tajemnicami różańcowymi.

Otwarcie Ogrodu Różańcowego w Łabiszynie

Wiatr trochę pomógł

To przeznaczone do modlitwy i kontemplacji miejsce istniało już w 1911 roku. Oczywiście było po prostu ogrodem, w którym stała figura. Pomysł, aby na tym przylegającym do świątyni terenie utworzyć ogród różańcowy, zrodził się w 2010 roku. Wtedy to po wichurze dzieci przyniosły do proboszcza ks. Krzysztofa Sobieralskiego połamane części figury z ogrodu. Zniszczył ją powalony przez wiatr konar.

Oprócz restauracji figury, którą nazwano Łabiszyńską Królową z Dzieciątkiem, odnowiono park. Zasiano trawy, które dobrze rosną w zacienionych miejscach, kostka brukowa wypełniła alejki, przy których ustawiono drewniane stacje z tajemnicami różańca. Całość poświęcił w 2011 roku bp Bogdan Wojtuś. Rok później w tym miejscu wierni wzięli udziałw pierwszej procesji fatimskiej.

Autorzy pracowali latem

W 2013 roku Adrianna Witucka ze Studia Ceramiki Artystycznej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy zorganizowała w Łabiszynie plener artystyczny, w trakcie którego dziesięciu autorów wykonało poszczególne stacje.

- Wszystko zaczęło się od tego, że spotkałam tu księdza koszącego trawę. Zaczęliśmy rozmawiać o ogrodach różańcowych. Ten jest połączeniem wizji księdza i mojej. Mam nadzieję, że dzięki temu kult różańcowy będzie się odradzał na naszej ziemi - powiedziała Adrianna Witucka.

W gronie autorów znajdują się nie tylko doświadczeni, ale także amatorzy, którzy wybrali sobie dosyć trudny do obrabiania materiał, jakim jest glina. Oprócz A. Wituckiej, autorami poszczególnych płaskorzeźb są: Maria Frelichowska - Migała, Anna Gontarek, Alicja Kempa, Agnieszka Spica, Ewa Węsierska, Anna Wróblewska, Daria Wojnicka, Anna Żak i Marzena Zawichrowska.

Te stacje skłaniają do modlitwy

- Pamiętam jak w tej sprawie dwa lata temu przyszła do mnie pani Adrianna Witucka. Pamiętam jej wizję artystyczną i moją rezerwę. Teraz widzę, że wyszło wspaniale. Te stacje skłaniają do modlitwy. Jestem głęboko przekonany, że to miejsce wybrała Matka Boża. Przekazujcie wszystkim w Łabiszynie, żeby tu przychodzili się modlić - powiedział ks. Krzysztof Sobieralski, proboszcz parafii św. Mikołaja. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, między innymi Grzegorzowi Wiśniewskiemu i jego synowi za to, że wykonali przez tydzień motnowali drewniane stacje, na których zawisły płaskorzeźby, czy Wandzie Kiełpińskiej, która zajęła się kwiatami i roślinami.

We wtorek, czyli w 33 rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz w 97 rocznicę objawień w fatimie poświęcono kompletny Ogród Różańcowy. Na mszy modlono się za tych, którzy będą z ogrodu korzystać. Uroczystość uświetniła Jagoda Biec, studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która zagrała na skrzypcach jeden z utworów Jan Sebastiana Bacha.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska