We wrześniu placówka otrzyma imię tego poety. Przygotowuje się do tego sumiennie. Co wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Danilewicz- Zielińskiej uczestnicy WTZ poznają życie i twórczość poety, urodzonego w rodzinie polskich emigrantów we Francji, a po ich powrocie do Polski osiadłego w Łazieńcu, nieodpodal Aleksandrowa Kujawskiego. W WTZ ogłoszono konkursy, związane z osobą Steda, było spotkanie z jego siostrą Elianą, a działający w tej placówce zespół muzyczny Pole Minowe, prowadzony przez znakomitego muzyka Romana Czarnieckiego, zaplanował cykl koncertów z czytaniem poezji Steda.
Koncert Pola Minowego i poezja Edwarda Stachury w Łazieńcu
Pierwszy z nich z organizowano w Łazieńcu, gdzie stoi rodzinnym dom Stachurów. Miał być przy lokomotywie, ale ostatecznie zorganizowano go po wiatą miejscowej świetlicy.
Koncerty to wspólny projekt Warsztatu terapii Zajęciowej i współpracujących z nim studentek Wydziału Pedagogiki (kierunek: praca socjalna) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Roksany Stodólnej, Angeliki Terpińskiej, Pauliny Urbańskie i nieobecnej na pierwszym koncercie - Katarzyny Sokołowskiej.
Podczas koncertu uczestnicy WTZ i radna miejska Emilia Gałąska, czytali wiersze Edwarda Stachury.
- Edward Stachura to poeta bliski uczestnikom naszego Warsztatu nie tylko dlatego, że mieszkał i tworzył w pobliskim Łazieńcu, ale także dlatego, że mamy wśród uczestników osoby piszące poezję i że sam Stachura miał podobne problemy, jak oni - mówi Mieczysław Kołodziej, kierownik aleksandrowskiego WTZ.
Kolejne koncerty Pola Minowego zaplanowano w Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu, Nieszawie i Warszawie.