Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipnie jest tylko 10 niań

erka
W województwie kujawsko-pomorskim legalnie zatrudnionych jest obecnie 535 niań
W województwie kujawsko-pomorskim legalnie zatrudnionych jest obecnie 535 niań Małgorzata Genca
W województwie kujawsko-pomorskim legalnie zatrudnionych jest obecnie 535 niań, z czego na przykład na terenie obejmowanym przez Inspektoratu ZUS w Lipnie pracuje dziesięć.

Od kilku lat rodzice mogą zatrudniać nianię do opieki nad dzieckiem na umowę uaktywniającą, od której składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne płaci budżet państwa. Umowa uaktywniająca to umowa o świadczenie usług, na podstawie której niania opiekuje się dzieckiem lub dziećmi. Dzięki tej umowie niania będzie objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym, zdrowotnym.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Składki na te ubezpieczenia sfinansuje w całości lub części państwo. Niania może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jednak składkę na to ubezpieczenie sfinansuje sama z własnych środków, a jeden z rodziców będący płatnikiem składek będzie ją opłacał do ZUS.

Umowa ta powinna być zawarta w formie pisemnej pomiędzy nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Za rodzica uważa się także opiekuna prawnego oraz inną osobę, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem. Taką umowę można zawrzeć w przypadku, gdy dziecko, którym niania będzie się opiekować, ma 20 tygodni. Opieka może być sprawowana do końca roku szkolnego (31 sierpnia), w którym dziecko skończy 3 lata, a jeśli pobyt dziecka w przedszkolu jest niemożliwy lub utrudniony.

Nianią nie może być osoba niepełnoletnia ani żaden z rodziców. Może natomiast być to babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. W województwie kujawsko-pomorskim legalnie zatrudnionych jest obecnie 535 niań (na terenie Inspektoratu ZUS w Lipnie -10).

Kiedy budżet państwa sfinansuje za nianię składki?

Budżet państwa sfinansuje tylko składki obliczone od wynagrodzenia niani nieprzekraczającego kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 2000 zł. Składki finansowane są tylko wtedy, gdy rodzice (lub rodzic wychowujący samotnie dziecko):
· są zatrudnieni, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jest podstawą do objęcia ich ubezpieczeniami społecznymi,
prowadzą pozarolniczą działalność lub są rolnikami.

Kto sfinansuje składki, gdy niania zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie

Gdy pensja niani jest wyższa niż 2000 zł, to składki od nadwyżki ponad tę kwotę:

  • na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niania współfinansuje wraz z rodzicami dziecka:
  • składkę na ubezpieczenie emerytalne w równych częściach (po 9,76%),
  • składkę na ubezpieczenia rentowe: niania w wysokości 1,5%,
  • rodzic – w wysokości 6,5%,
  • na ubezpieczenie zdrowotne finansuje niania,
  • na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości rodzic.

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – w każdym przypadku, bez względu na wysokość wynagrodzenia finansuje w całości niania, pod warunkiem, że przystąpi do tego ubezpieczenia. Wszystkie składki, które niania finansuje i rodzic, opłaca do ZUS rodzic.

Obowiązki płatnika składek

Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić nianię do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, za pomocą formularzy ZUS ZUA (do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) bądź ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego) w ciągu 7 dni, od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli odkąd zgodnie z umową niania zaczęła opiekować się dzieckiem. Rodzic powinien również:
[lista]
[*]zgłosić członka rodziny niani do ubezpieczenia zdrowotnego lub go z niego wyrejestrować na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia, w którym niania poinformowała płatnika składek o konieczności zgłoszenia lub wyrejestrowania danego członka rodziny,
[*] wyrejestrować nianię z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA w ciągu 7 dni, od zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem,
[*] sporządzać i przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA) za poprzedni miesiąc do 15 dnia następnego miesiąca (w niektórych przypadkach ZUS zrobi to za płatnika składek),
[*] potrącać z wynagrodzenia niani składki, które sama finansuje, w tym składkę na ubezpieczenie chorobowe (jeśli do niego przystąpiła) oraz opłacać składki.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju - 23.11.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska