Najbliższa okazja do oddania krwi będzie w Lipnie już jutro, 23 sierpnia br. w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, który stanie na placu Dekerta. Rejestracja dawców odbywać się będzie w godzinach 10-16. Z kolei w sobotę, 24 sierpnia będzie to można zrobić w Kikole. Tam ambulans będzie stał od godz. 12.00 do 17.00 na placu dożynkowym przy ulicy Kasztelańskiej podczas powiatowo – gminnych dożynek. Tylko trzeba przełamać strach!
W Lipnie podczas ostatniego poboru krew oddało 56 osób. Chętnych było więcej, ale nie wszystkie zostały zakwalifikowane. Przeciwwskazaniem na całe życie są żółtaczki, a niektóre badania diagnostyczne, usunięcie zęba, piercing czy wykonanie tatuażu czasowo dyskwalifikują krwiodawcę. Trzeba odczekać siedem dni po zabiegu usunięcia zęba i innych drobnych zabiegach chirurgicznych, dwa – po leczeniu zęba, pół roku - w przypadku większych operacji, rok po wykonaniu tatuażu, akupunktury i zakładaniu kolczyków, dziewięć miesięcy po porodzie, trzy miesiące po zaprzestaniu karmienia, a dwa tygodnie po przebyciu grypy.
A kto w ogóle nie może oddawać krwi? Osoby leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi, cierpiące na choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, ostre i przewlekłe choroby miąższu wątroby, przewlekłe choroby układu moczowego z wyjątkiem kamicy nerkowej, choroby związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego i zaburzeniami przemiany materii np. cukrzyca, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca, nowotwory złośliwe, choroby krwi i układu krwiotwórczego, kiła - zarówno wrodzona jak i nabyta, niezależnie od wyników leczenia i czasu zachorowania czy nosicielstwo wirusa HIV oraz zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS).
Przed oddaniem krwi zawsze przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, badanie laboratoryjne krwi, a krwiodawca przechodzi jeszcze badanie lekarskie, ostatecznie kwalifikujące do oddania krwi. Jednorazowo pobiera się 450 mililitrów krwi, czyli od ośmiu do dziesięciu procent krwi krążącej w organizmie dorosłego człowieka.
Krwiodawcą może zostać każda pełnoletnia zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Samo pobranie nie boli i trwa około dziesięciu minut. Krew jest potrzebna na wszystkich oddziałach zabiegowych, onkologicznych i hematologicznych. Wielu krwiodawców oddaje krew przez długie lata i ma na swoim koncie imponujące wyniki. W tym gronie są również kobiety. Do tej pory nie stwierdzono ujemnych skutków oddawania krwi.
W chwili obecnej potrzeba praktycznie każdej grupy krwi ze względu na umiarkowane zapasy. Warto sobie uświadomić, że w wakacje dochodzi do większej liczby wypadków, a wówczas zawsze potrzebna jest krew i to nie jedna czy dwie jednostki. Naprawdę nie ma się czego bać. Wystarczy zjeść lekkostrawny posiłek i zabrać ze sobą dowód osobisty. Później satysfakcja jest ogromna! Zawsze największy odzew jest wówczas, gdy ktoś znany potrzebuje krwi. Podobnie rzecz się ma z rejestracją potencjalnych dawców szpiku. Zazwyczaj działamy pod wpływem impulsu.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
