- Objęła pani funkcję burmistrza niewiele ponad rok temu. Co w tym czasie zmieniło się w Lipnie?
- Powstały nowe odcinki dróg, przebudowana została fontanna, do ratusza dotarł ciepłociąg, przygotowaliśmy strategię rozwoju Lipna, zrestrukturyzowany został Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, nie brakowało atrakcyjnych wydarzeń w kulturze.
CZY TWÓJ WÓJT, BURMISTRZ, PREZYDENT, MARSZAŁEK ZDAJE EGZAMIN? Głosuj na www.pomorska.pl/ocenwladze
- W programie wyborczym obiecywała pani kontynuację starań w sprawie budowy obwodnicy Lipna. Co w tej sprawie ma pani do powiedzenia mieszkańcom?
- Od chwili objęcia funkcji systematycznie zabiegałam o spotkania i rozmowy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I udało się przekonać rozmówców, że połączenie sieci dróg krajowych - nr 67 z drogą krajową nr 10, czy w przyszłości z S10 jest obowiązkiem państwa. Dzięki aktywności w tworzeniu strategii rozwoju województwa zyskaliśmy zapis dotyczący przebudowy drogi krajowej nr 67 wraz z budową obwodnicy do drogi krajowej nr 10. Teraz trzeba ze wszystkich sił wspierać tę inicjatywę i pilnować priorytetów komunikacyjnych w naszym regionie. Póki co, przygotowujemy się do budowy ronda w Lipnie, by chociaż trochę upłynnić ruch. W tym tygodniu mamy również wizytę drogowców z Bydgoszczy w sprawie możliwości utworzenia lewoskrętu z ul. Mickiewicza w ul. Kościuszki.
- Zapowiadała też pani ofertę inwestycyjną z preferencyjnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Co z tego wyszło?
- Nasze grunty dla inwestorów są reklamowane między innymi na investingpoland. Przygotowane w trzech językach broszury promujące miasto są dystrybuowane na targach międzynarodowych, podczas wizyt gospodarczych naszych delegacji samorządowych za granicą. Współpracujemy również w tej materii z lokalnymi przedsiębiorcami oraz z izbami przemysłowo-handlowymi, sami też docieramy do inwestorów i zachęcamy do lokowania kapitału. Tworzymy uchwałę o ulgach dla przedsiębiorców, która powinna zadziałać po wprowadzeniu nowego rozporządzenia przez Komisję Europejską. Cieszy mnie jednocześnie, że nasze kluczowe firmy dobrze się rozwijają i zatrudniają ludzi.
Przeczytaj także: Czy burmistrz Lipna zdaje egzamin?
- W programie wyborczym stawiała pani między innymi na rozwój budownictwa mieszkaniowego, remonty dróg i chodników na osiedlu Reymonta. Na jakim etapie są te inwestycje?
- W złożonym projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowaliśmy pieniądze na budynek mieszkalny, który będzie budowany na miejskim gruncie. Jeśli idzie o osiedle Reymonta, to z dużą satysfakcją odpowiadam, że nawierzchnia dróg i chodników uległa tam dużej poprawie. Przebudowano odcinek chodnika do ulicy Mickiewicza, powstała nowa droga z kostki brukowej między blokami i garażami, a spółdzielnia mieszkaniowa zbudowała parking.
- W kampanii wyborczej mówiła również pani o konieczności poprawy funkcjonalność obiektów w parku miejskim. Co się w tej kwestii zmieniło.
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych uzupełniło i pomalowało ławki, wykonało barierkę w altance, którą także odświeżyło i oczyściło z mchu. Zadbano o aleje oraz nowe rabaty, przy wejściu głównym zawisły okazałe tablice informujące o historii naszego parku. Przy udziale sponsorów odmalowaliśmy muszlę, a scenę wyłożyliśmy kostką, przy pomniku postawiliśmy nowy krzyż. Kolejne etapy rewitalizacji parku zapewne uda się zrealizować w przyszłej perspektywie finansowej. Są one ujęte w naszej strategii rozwoju.
- Dziękuję za rozmowę.
Jak Państwo oceniacie czas, gdy burmistrzem Lipna jest Dorota Łańcucka? Na Dorotę Łańcucką głosujemy wysyłając SMS pod nr 71466 o treści: gpb.52.tak lub gpb.52.nie.
Czytaj e-wydanie »