MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej. Kto pracuje nad nowym przedmiotem? Jakie będzie zawierał treści?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Edukacja zdrowotna to przedmiot, który pojawi się w szkołach we wrześniu 2025 r. Trwają prace nad programem. Odbyło się już pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej - poinformował w środę, 17 kwietnia, jego koordynator, prof. Zbigniew Izdebski. Eksperci przygotowują założenia i podstawy programowe przedmiotu edukacja zdrowotna.

Spis treści

Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 r.

Edukacja zdrowotna, która od 1 września 2025 r. ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ), jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystki.

Powołany został międzyresortowy zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. Jego koordynatorem został prof. dr. hab. Zbigniew Izdebski - pedagog, seksuolog, kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator Wydziału Medycznego UW oraz kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Poinformował on, że pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się we wtorek. Dodał, że w zespole uczestniczą przedstawiciele ministrów sportu, zdrowia i edukacji.

W skład zespołu - jak przekazała szefowa MEN - weszli także: Antonina Kopyt - nauczyciel wychowania do życia w rodzinie, ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w szczególności zasłużony we wspieraniu i uświadamianiu na temat wirusa HIV, dr. hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas - konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej, dr n. med. Aleksandra Lewandowska - konsultant krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk oraz dr hab. prof. AWFiS Anna Szumilewicz, a także dr Monika Staszkiewicz - ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych.

Prace nad przedmiotem trwają

Powołany zespół ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca.

W piątek, 12 kwietnia, minister Barbara Nowacka podkreśliła, że edukacja zdrowotna będzie „przedmiotem holistycznym, znacznie szerszym”.

Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych - dodała.

Zgodnie z zapowiedziami, przedmiot będzie nauczany przewidziany w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz klasach I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej. Kto pracuje nad nowym przedmiotem? Jakie będzie zawierał treści? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska