Projekt uchwały jest już gotów. Zgłosił go w miniony wtorek, 3 bm., prezydent Ryszard Brejza. W uzasadnieniu do dokumentu włodarz zaznaczył, że sprawa przenosin Pomnika Obrońców Inowrocławia w nowe miejsce była konsultowana z jego autorem, Markiem Guczalskim, już 17 stycznia br. Wyraził on zgodę na zmianę lokalizacji, na tzw. dalsze publiczne rozpowszechnianie wizerunku monumentu na Skwerze Obrońców Inowrocławia, a także na dokonanie przez miasto ewentualnych prac konserwatorskich i naprawczych, które mogą okazać się konieczne po przenosinach. Dodać należy, że inicjatywa zmiany lokalizacji pomnika otrzymała pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezydent przypomina też w uzasadnieniu do uchwały fakty historyczne. Do 1939 roku centralnym punktem obecnego Skweru Obrońców Inowrocławia była Szkołą Wydziałowa. Jej gmach we wrześniu 1939 był miejscem obrony samorzutnie sformowanej i uzbrojonej grupy inowrocławskich harcerzy i rezerwistów przed oddziałami Wehrmachtu wkraczającymi do miasta. Niemcy ostrzelali budynek pociskami zapalającymi, w wyniku czego został on częściowo spalony. Ostatecznie został zburzony na początku okupacji.
W 1982 roku, dla upamiętnienia bohaterskiej postawy mieszkańców, zawiązał się komitet budowy Pomnika Obrońców Inowrocławia. Prace zlecono bydgoskiemu artyście rzeźbiarzowi Markowi Guczalskiemu. Przy tworzeniu wizji pomnika wspierał go włocławski artysta rzeźbiarz Wit Płażewski. Pomnik zamierzano ustawić w miejscu wydarzeń z 1939 roku. Niestety, w głównym punkcie Skweru Obrońców Inowrocławia zwanym wówczas pl. Obrońców Stalingradu stał Pomnik Wdzięczności. Nowy pomnik postanowiono więc wybudować na szczycie wspomnianego skweru, u zbiegu ul. Narutowicza z al. Sienkiewicza. Stoi tam do dziś, od dnia odsłonięcia, czyli od 1 września 1984 roku.
Prezydent Brejza podkreśla, że niedawne usunięcie Pomnika Wdzięczności umożliwia zmianę lokalizacji Pomnika Obrońców Inowrocławia i przeniesienia go bezpośrednio w miejsce wydarzeń z września 1939 roku. Będzie to decyzja o wymiarze patriotycznym. Przy okazji pomnik posadowiony zostanie w korzystniejszym i bezpieczniejszym miejscu niż obecnie - w znacznym oddaleniu od ruchliwej ul. Narutowicza.
Demontaż Pomnika Wdzięczności w Inowrocławiu [nowe zdjęcia, wideo]