W środę 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Dla porucznika Stanisława Wierzchuckiego, mieszkającego w Grudziądzu żołnierza antykomunistycznej partyzantki, będzie to dzień wyjątkowy: wyjeżdża do Warszawy na uroczystości centralne, podczas których odbierze awans na stopień kapitana. - Bardzo się cieszę z tego awansu, ale cieszę się także z tego jak w ostatnim czasie zmienia się postrzeganie naszej roli w historii - mówi Stanisław Wierz-chucki. Wczoraj był na otwarciu klubu historycznego im. Witolda Pileckiego, który powstał w Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Lotnisko. - To piękna uroczystość. Uczniowie będą jeszcze lepiej poznawali historię bohatera - mówi pan Stanisław.
Żołnierz Wyklęty: - Znienawidziłem tamten system. Dlatego chwyciłem za broń
W Grudziądzu, podobnie jak w wielu miejscowościach naszego kraju, w niedzielę odbyła się pierwsza z imprez towarzyszących obchodom jutrzejszego święta: bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”. W naszym mieście, udział w nim wzięło ok. 250 osób, głównie żołnierze oraz uczniowie klas mundurowych. Pokonali dystans 1963 m wytyczony z Błoni Nadwiślańskich do mariny. Odległość ta jest symboliczna - właśnie w 1963 roku, dokładnie 21 października - zginął Józef Franczak „Lalek”. Był to ostatni Żołnierz Wyklęty, który poległ w walce.
Bieg "Tropem Wilczym" w Grudziądzu [zdjęcia]
Na 1 marca w Grudziądzu zaplanowano uroczystości. Samorządowe rozpoczną się o g. 12 pod pomnikiem Witolda Pileckiego. Stąd uczestnicy przemaszerują pod pomniki Tadeusza Kaubego, a następnie Żołnierza Polskiego.
Przemarsz ulicami organizują członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Zbiórka w środę o g. 15.45 przy pomniku Bora-Komorowskiego. Trasa marszu: ul. Hallera, Włodka, Focha, al. 23 Stycznia, Małomłyńska, Młyńska, Mickiewicza, Sikorskiego, Wybickiego, Legionów i Paderewskiego do kościoła w Tarpnie.