W ramach programu "Bezpieczne wakacje" prowadzonego przez Stowarzyszenie Współpraca i Integracja dzieci mogły uczestniczyć w konkursach i zabawach prowadzonych przez animatorów. Przy okazji najmłodsi uczyli się bezpiecznych zachowań. Podczas festynu zorganizowano też pokazy służb policyjnych i strażackich. O atrakcje i dobrą zabawę dla najmłodszych zadbali też instruktorzy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Atrakcją były też dmuchane zjeżdżalnie i zamki oraz przejażdżki konne.
Toruńskie stowarzyszenie letnie pikniki organizuje już po raz ósmy. W tym roku zaplanowano ich 40, w tym 25 organizowanych jest w naszym województwie.
- Podczas tych pikników skupiamy się na czterech aspektach. Promujemy bezpieczeństwo medyczne. Przywracamy szacunek do symboli narodowych, w tym orła, który występuje na czapkach do mundurów i uniformów, m.in. kolejarza, listonosza, żołnierza itp. Poprzez te festyny chcemy także odciągnąć młodych ludzi od używek. Ponadto pokazujemy, że Polska jest atrakcyjnym krajem, w którym są warunki do pracy i mieszkania. Przez różnego rodzaju gry i zabawy edukujemy młodych ludzi w zakresie odpowiedzialnych postaw. Dzięki naszym patronom i sponsorom pozyskaliśmy wiele nagród i upominków, m.in. odblaskowe elementy - mówi Jakub Janiszewski, koordynator ds. projektu "Bezpieczne i ekologiczne wakacje".
Niedzielny festyn w Kowalewie uatrakcyjniły występy. Na scenie pojawił się m.in. młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod kierunkiem ks. Wikariusza Adama Lisa. Wykonał on pieśni religijne. Wystąpiła także Karolina Kołodziej.
Wieczorem uczestnicy festynu wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Po nim rozpoczęła się zabawa taneczna. Organizatorami imprezy byli: proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Kowalewa Pomorskiego.