Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Niedźwiadach koło Szubina powstała baza astronomiczna godna XXI wieku [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
- Pawilony obserwacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Gdy postawimy jeszcze jeden to będzie największe obserwatorium w Polsce - zapowiada Marek Nikodem.
- Pawilony obserwacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Gdy postawimy jeszcze jeden to będzie największe obserwatorium w Polsce - zapowiada Marek Nikodem. Maja Stankiewicz
Przy wsparciu Unii Europejskiej w maleńkiej wsi Niedźwiady koło Szubina otwarto jesienią nowoczesne Centrum Astronomiczno - Kulturalno-Dydaktyczne. Po wybudowaniu jeszcze jednego pawilonu obserwacyjnego będzie to największe obserwatorium w Polsce.

Wszystko zaczęło się w 1996 r., kiedy to trzy kluby astronomiczne: z Bydgoszczy, Borówna i Szubina zorganizowały w Niedźwiadach piknik astronomiczny. - To miejsce nas urzekło - wspomina po latach Marek Nikodem prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno- Ekologicznego. - Zrodziło się marzenie, żeby zbudować tu obserwatorium astronomiczne. Ale to była mrzonka. Dwa lata później, gdy szkoła w Niedźwiadach została zlikwidowana, podjęliśmy starania, by budynek zaadaptować na naszą siedzibę oraz pozyskać teren.

Pierwszy teleskop stanął w Niedźwiadach w 2001 r. Pasjonaci astronomii zaczęli organizować także we wsi ogólnopolskie zloty astronomiczne OZMA. Jubileuszowy 25. taki zlot odbędzie się w Niedźwiadach w przyszłym roku.

Obecnie do dyspozycji pasjonatów astronomii jest tu m.in. największy w kraju teleskop systemu Newtona na montażu paralektycznym o średnicy 603 mm i ogniskowej 2.802mm oraz mniejsze teleskopy o średnicy 250 i 400 mm. - Pawilony obserwacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Gdy postawimy jeszcze jeden to będzie największe obserwatorium w Polsce - zapowiadał na uroczystym otwarciu Centrum Astronomiczno-Kulturalno-Dydaktycznego w Niedźwiadach prezes Marek Nikodem.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo

Przez lata teleskopów przybywało, ale warunki były bardzo skromne. Do czasu. - Dzięki działaczom stowarzyszenia mieszkańcy Szubina mogli od lat sięgać gwiazd. Teraz mogą to robić w komfortowych warunkach - podkreślał na otwarciu centrum Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina. Bo dawny budynek szkolny w Niedźwiadach, służący jako baza miłośnikom astronomii, po kapitalnej przebudowie i modernizacji zmienił się nie do poznania. -Myślę, że jest to obecnie obiekt na miarę XXI wieku, który będzie służył tym którzy chcą zgłębiać Wszechświat - mówił na otwarciu centrum Mariusz Piotrkowski. Dziękował urzędowi marszałkowskiemu za finansowe wsparcie. Z funduszy unijnych gmina otrzymała ponad 1,5 mln zł.

Partnerem gminy w realizacji inwestycji było „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. - W planach jest jeszcze Klub Młodzieżowy „Bliżej gwiazd”. Uczniowie SP w Turze i innych szkół korzystać tu będą z zajęć astronomii, fizyki i ekologii - zapowiadał Medard Jakś z Partnerstwa. Z kolei Marek Nikodem ogłosił przyznanie honorowych tytułów członków stowarzyszenia astronomicznego: Arturowi Michalakowi i Mariuszowi Piotrkowskiemu, byłemu i obecnemu burmistrzowi Szubina. Jeden rozpoczął inwestycje, drugi ją zakończył.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska