https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W normie

Małgorzata Grosman
W powiecie świeckim najliczniej odwiedzanym kąpieliskiem jest to w Decznie. W głównej mierze decyduje o tym dobre skomunikowanie ze Świeciem.
W powiecie świeckim najliczniej odwiedzanym kąpieliskiem jest to w Decznie. W głównej mierze decyduje o tym dobre skomunikowanie ze Świeciem.
Kąpieliska w rejonie Świecia nie budzą zastrzeżeń sanepidu. W tym roku wypoczywających nad wodą nie zaniepokoił nawet nadmiar glonów.

Kolejny - miejmy nadzieję - słoneczny weekend przed nami, wielu z nas wybierze się więc zapewne popływać. Kto nie ma urlopu lub możliwości wyjechać nad morze lub w góry, zajrzy zapewne nad pobliskie jeziora. Czy można tam korzystać z kąpieli w czystej wodzie?
W tym roku do świeckiego sanepidu nie dotarły żadne informacje o podejrzanym stanie wód w okolicy. Nikt nie alarmował z powodu nadmiernego rozrostu glonów, zakwitów wody, pojawienia się sinic. Żadnych nieprawidłowości nie wykazały też rutynowe kontrole sanepidu, przeprowadzana na każdym kąpielisku zgłoszonym przez urząd gminy co miesiąc, a w Nowem - co dwa tygodnie. Podobnie jest na szczęście od wielu lat.

W normie

- Nie stwierdziliśmy żadnych zanieczyszczeń ani innych przyczyn mogących zagrozić zdrowiu kąpiących się - mówi Janina Jaszewska z sekcji nadzoru nad obiektami komunalnymi świeckiego sanepidu. - Nie było nawet budzących niepokój wypoczywających skupisk glonów. To zapewne po części sprawa pogody. Gdyby cały czas utrzymywały się bardzo wysokie temperatury mogłoby występować ich samoistne gnicie, ryby padałyby z braku tlenu. To całkowicie normalne zjawiska, które po prostu trzeba przeczekać, choć są miejsca w Polsce, gdzie - z różnych powodów - taka sytuacja jest przez całe lato.
Co warte podkreślenia - w ostatnich latach maleje liczba zgłoszonych kąpielisk w naszym rejonie. W tej chwili jest ich siedem. Są to kąpieliska w: Decznie, Tleniu, Nowem, Stelchnie, Ostrowitem, Świekatowie i Błądzimiu.

Zbadają wodę, jeśli jej stan będzie budzić zastrzeżenia

Z ewidencji wycofane zostały w tym roku plaże nad jeziorami Łąkosz czy Radodzież , w ubiegłym roku w Grzybku. Zwłaszcza nad Radodzieżą gros plaż należy do ośrodków wypoczynkowych, których właściciele nie mają obowiązku przeprowadzenia okresowych badań czystości wody. Gdyby jednak dotarły stamtąd do sanepidu niepokojące wieści, kontrola zostałaby przeprowadzona, próbki wody pobrane i zbadane.
Pełna lista kąpielisk z informacją o ich stanie czystości, tak z naszego województwa, jak i z całej Polski dostępna jest na stronie internetowej głównego inspektoratu sanitarnego www.gis.gov.pl.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska