W połowie stycznia 2009 roku rozpoczęła się rekrutacja 150 chętnych do pracy w norweskiej służbie zdrowia. - Szukamy osób, które mają predyspozycje do nauki języków obcych, są odporne na stres oraz cechuje je wysoka umiejętność przystosowywania się do pracy w zmieniających się warunkach - mówi Przemysław Osuch, business development manager w Adecco Poland, która prowadzi rekrutację.
- Osoby zaakceptowane zapraszane są na kurs języka norweskiego. Kurs trwa 4 miesiące i rozpoczyna się w Campusie Adecco w miejscowości Szaflary, niedaleko Zakopanego - dodaje Osuch.
takie mają potrzeby
Szacuje się, że obecnie w norweskiej służbie zdrowia brakuje 6100 pracowników, głównie pielęgniarek i personelu pielęgniarskiego W porównaniu z rokiem 2006 to aż o 12 proc. więcej.
Ze względów finansowych
Do tej pory pracę w Norwegii w ramach tego projektu podjęło 45 osób z Polski.
Wśród nich jest 29- letnia pielęgniarka z miejscowości Bieliny, koło Kielc- Zofia Kałużna-Mazur: - Zdecydowałam się na ten krok głównie ze względów finansowych. Nie ukrywam, że było mi łatwiej, gdyż wyjechałam z mężem. To była najważniejsza decyzja, którą podjęliśmy razem, miałam nadzieję, że odmieni nasze życie na lepsze i tak też się stało. Standard życia i warunki pracy są nieporównywalne z polskimi. Jestem zadowolona, czerpię satysfakcję ze swojej pracy i czuję się doceniona, do czego oczywiście przyczynia się solidne wynagrodzenie, jakie otrzymuję za wykonaną pracę.
Inaczej niż w Polsce
W norweskiej służbie zdrowia praca pielęgniarek wygląda inaczej niż w Polsce. Pielęgniarka ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów oraz w swoich pracach nie jest osamotniona - zawsze wspierają ją asystenci.
Do podstawowych obowiązków pielęgniarki należą m.in raport ustny z dyżuru nocnego, toaleta poranna pacjentów, śniadanie z wydaniem lekarstw, różnorodne zajęcia dla podopiecznych. Do zadań pielęgniarskich należy: zmiana opatrunków, pobieranie krwi, cewnikowanie, opieka nad pacjentem stomijnym, obsługa sondy, wizyty, interdyscyplinarne spotkania z lekarzem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym. Czasami rodzina podopiecznego może uczestniczyć w takich spotkaniach.
Kolejne obowiązki to: obiad, komputerowy raport pisemny z dyżuru, raport ustny dla dyżuru wieczornego.
Bardzo ważna jest ogólna komunikacja z pacjentem, wsparcie psychiczne dla pacjenta i jego rodziny np. w sytuacji rozmowy o zbliżającej się śmierci.
Pomogą w przeprowadzce
Adecco Poland przeprowadza proces rekrutacji w sposób zapewniający kandydatom pomoc na każdym z etapów, m.in. dając wskazówki jak najlepiej zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą, w jaki sposób można zatroszczyć się o sytuację rodzinną podczas pobytu na kursie, jak zorganizować przeprowadzkę do Norwegii, załatwić formalności związane z zarejestrowaniem rodziny w Norwegii, umożliwieniem im legalnego pobytu, skierowaniem do odpowiednich szkół czy znalezieniem pracy dla partnera.
Więcej informacji na stronie: www.adecco.pl
