Burmistrz Józef Blank spotkał się z prezesem Jarosławem Mączkowskim i Hanną Karczyńską, członkiem zarządu Stowarzyszenia Manufaktura Nowomiejska, aby omówić zakres realizacji idei cittaslow przez nowomiejskich rzemieślników, rękodzielników i artystów, którzy postanowili założyć to stowarzyszenie.
Podczas wizyty przedstawiciele nowego stowarzyszenia zaprezentowali pierniczki i maślane ciasteczka z odciśniętymi motywami z herbu Nowego Miasta Lubawskiego i wizerunkiem ślimaka cittaslow. W zamiarach stowarzyszenia jest realizacja na Rynku m.in. warsztatów ceramicznych dla dzieci i młodzieży z naszego miasta, pleneru malarskiego, warsztatów rzeźbiarskich czy pokazu wyrobu biżuterii.
Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Nowe Miasto Lubawskie przystąpiło do sieci w 2010 roku.
Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni.
Zobacz koniecznie: Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.