Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowogrodzie działają Na Ludową Nutkę. Zbliża się festiwal

Agata Wodzień
pixabay.com
Od połowy kwietnia w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie w gminie Golub-Dobrzyń dzieci i młodzież poznają ludowe utwory i uczą się je wykonywać. Warsztaty są częścią projektu Na ludową Nutkę.

Do ponad 20-osobowej grupy mogą dołączyć wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy, a nawet powiatu, zachęca dyrektor szkoły, Renata Piskorska. To okazja, żeby poznać ludową twórczość muzyczną, nauczyć się jej i przygotować do występów. - Młodsze dzieci szczególnie lubią piosenkę "Gdzie żeś ty bywał czarny bawole" - podaje dyrektor. Uczestnicy będą spotykać się co czwartek między 13 a 15:00. Pora jest dostosowana do obecnej grupy wiekowej.

Festiwal po raz 10. Zgłoś się

Na liście uczestników X Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej (kolejnej części projektu) są już pierwsi wykonawcy, wśród nich akordeonista Kamil Osiński. - Co roku na naszym festiwalu licznie pojawia się reprezentacja zespołów działających przy Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu i szkoły muzycznej - mówi Renata Piskorska. Występują też Grodzianki, zespół powstały przy kole gospodyń wiejskich w Nowogrodzie.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Organizatorzy zapraszają na 16 maja o 12:00 do udziału, nie ma limitów wiekowych, ani tych dotyczących liczebności grup. Wystarczy wspomnieć, że najstarsza uczestniczka ubiegłorocznej edycji miała 89 lat, a łącznie wystąpiło ok. 150 osób (dzieci, młodzież, dorośli). Szkoła czeka na zgłoszenia do 6 maja, można wysyłać je mailowo: [email protected] lub listownie: Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie, Nowogród 32, 87-400 Golub-Dobrzyń.

W ramach projektu "Na Ludową Nutkę" w czasie festiwalu odbędzie się też "Mini plener malarski". Każdy będzie mógł zasiąść przy sztaludze i stworzyć obraz na podstawie słyszanej muzyki. Na festiwal złoży się też konkurs gry na instrumencie - można przyjść z dowolnym. Rok temu mieszkańcy gminy grali m.in. na skrzypcach, waltorni czy flecie.

Pojawią się reprezentantki wsi tematycznych. Zaproszono Podzamek Golubski - wioska orzechowa, Węgiersk - wioska owocowa, Macikowo - Maciejowa dusza (zioła), a Nowogród, jako Miejsce Mocy, promuje talizmany.

Projekt jest finansowany ze środków programu funduszu inicjatyw obywatelskich w ramach projektu "Inicjuj z FIO".

Na 6 czerwca w Nowogrodzie w planie jest piknik wiejski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska