Pracownicy Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie pomimo pandemii nie ustają w działaniach i angażują się w kolejne akcje. Jest to trudne, bo nie mogą organizować żadnych spotkań. Jednak ogłaszane przez nich konkursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Niedawno zakończyli też zbiórkę książek w ramach programu „Kinder Mleczna Kanapka. Przerwa na wspólne czytanie”.
Projekt „Kinder Mleczna Kanapka. Przerwa na wspólne czytanie” polega na zbieraniu książek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat, które następnie trafiają do małych bibliotek w kraju. Z kolei uczestnicy akcji otrzymują dyplomy i zakładki, a biblioteki - pufy i książki z dedykacjami autorów. – Gdyby nie pandemia, która uwięziła większość uczniów w domach, książek zebralibyśmy na pewno więcej – mówi Katarzyna Kwiecińska, dyrektorka Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie. – Nasza siedziba mieści się bowiem w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem i byli oni naszymi stałymi bywalcami. Koronawirus to wszystko zmienił. Jednak i tak nie możemy narzekać na efekt zbiórki, bo młodzi czytelnicy przekazali sporo ładnych książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie na swoim profilu na facebooku ogłasza konkurs za konkursem. Widać, że ludzie są spragnieni takiej aktywności, co potwierdza duży odzew. Prawdziwą furorę zrobił konkurs na zdjęcie bałwana, a pierwszy śnieg tej zimy leżał bardzo krótko. Trzeba się było więc ostro brać do roboty, by go zdążyć ulepić. Na ten konkurs nadesłano aż 87 zdjęć, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.
Z myślą o walentynkach zostało przygotowane wyzwanie książkowe. Będzie można sobie wylosować kategorię i wypożyczyć z niej powieść. W grę wchodzi m.in. romans historyczny, książka z sercem czy w czerwonej okładce.
W bibliotece trwają też przygotowania do obchodów Dnia Kota. Tu zadanie jest trochę łatwiejsze, bo panie mogą odwiedzać dzieci w przedszkolach i uczniów z klas I-III, które wróciły do szkół. Przygotują dla nich mnóstwo opowieści o kocich zwyczajach i kolejne konkursy. W tej chwili bibliotekarki nie mogą w pełni wykorzystywać klocków LEGO do robotyki wraz z matą do kodowania, które zostały zakupione w ramach programu „Kraszewski”. Jednak te dzieci, które już miały okazję zetknąć się z robotem edukacyjnym są nim zachwycone. Mie da się ukryć, że najmłodszych najbardziej „kręcą” wszelkie nowinki technologiczne. Na tym wszak polega postęp.
- Naprawdę robimy, co w naszej mocy, by umilić mieszkańcom naszej gminy ten trudny czas – podsumowuje Katarzyna Kwiecińska.
