W Pile były pierwsze zajęcia z modelarstwa. Model będzie mieć wymiary 2,5m x 2,5m i znajdą się na nim stare zabudowania gospodarcze i mieszkalne miejscowości Piła, podziemne kopalnie węgla brunatnego łącznie z infrastrukturą naziemną i podziemną, będzie można obejrzeć stare chodniki i szyby kopalń Olga i Montania, tartak oraz cegielnię.
Model prezentował będzie również wąskotorową kolejkę kopalnianą, która kursowała z Piły do Gostycyna, transportując węgiel na istniejącą do dzisiaj stację kolejową. Model będzie interaktywny i angażujący oglądających w aktywne poznanie życia sprzed 100 lat. - Oglądając go, usłyszymy m.in. dźwięki działających maszyn, szum rzeki Brdy oraz odgłosy zagrody wiejskiej - opowiadają członkowie stowarzyszenia "Buko". - Zadbano również o detale, takie jak np. dym unoszący się z kominów zabudowań gospodarczych i mieszkalnych.
Były już pierwsze zajęcia modelarskie dla dzieci i młodzieży z gminy Gostycyn. Uczestnicy warsztatów przygotowują modele ludzi i zwierząt, które pojawią się na tworzonym modelu - każdy z uczestników warsztatów stanie się współtwórcą tworzonego modelu. Kolejne zajęcia odbędą się w styczniu. uczestnicy zajmą się kształtowaniem krajobrazu - pod okiem fachowców nauczą się jak tworzyć m.in. drzewa i roślinność.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez stowarzyszenie "Buko" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dofinansowanie pozyskano za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Bory Tucholskie".