Każda z gmin powiatu aleksandrowskiego opracowała listę projektów inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane z unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w latach 2007-2013. Gminy miały zaproponować główne kierunki rozwoju powiatu, całość koordynuje Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie. - Samorządy zaproponowały listę inwestycji o znaczeniu ponadlokalnym - wyjaśnia Zbigniew Żbikowski, starosta aleksandrowski. - Powiat też się dołożył i przedstawił priorytety. W tym roku i podejrzewam, że w najbliższych latach również, będą nimi drogi. O kolejności realizacji zadań zadecyduje rada.
Lista propozycji jest długa i ambitna. Współdziałanie poszczególnych samorządów ma ułatwić starania o unijne pieniądze. Inwestycje są istotne dla całego powiatu, ale sięgają też gmin spoza niego.
Wśród priorytetowych zadań są: przebudowa drogi wraz ze skrzyżowaniem w Łowiczku,
przebudowa drogi powiatowej
Żyrosławice-Przybranowo w pierwszym etapie, natomiast w drugim: ciągu - Przybranowo - Koneck, Koneck - Jaranowo, Jaranowo - Brześć Kujawski (ogółem 35 km), remont drogi Nieszawa - Ujma (16 km), przebudowa drogi Ciechocinek-Raciążek-Nieszawa wraz z budową ścieżki rowerowej. W powiecie mają też być budowane kolejne ścieżki rowerowe we wszystkich gminach, prócz gm. Bądkowo.
Nie zapomniano o ekologii. Wśród propozycji jest budowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej w niemal wszystkich gminach, budowa sieci wodociągowej w gm. Bądkowo, budowa i modernizacja ująć wody w gminach Koneck, Zakrzewo, Bądkowo i Aleksandrów, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminach Koneck, Bądkowo, Zakrzewo i Aleksandrów oraz organizacja
selektywnej zbiórki odpadów
W planach jest przebudowa i rozbudowa MCK w Aleksandrowie i budowa tam kompleksu kulturalno-rekreacyjnego, m. in. zabudowa obszaru wokół tężni i renowacja parku Tężniowego, przebudowa kina "Zdrój"w Ciechocinku, a także zagospodarowanie terenu przy zamku w Raciążku. Nie zapomniano o historii. Planuje się odnowienie i przywrócenie historycznego charakteru nieszawskiego rynku, rewitalizacja zabytków w Aleksandrowie. Kolejne inwestycje to rozbudowa gminnych sieci informatycznych i przygotowanie terenów inwestycyjnych w gm. Aleksandrów.
Jakie są szanse i ile będzie pieniędzy unijnych do podziału? - Na razie nie wiadomo. Jeszcze w tym miesiącu spotkamy się z marszałkiem województwa, podczas którego będzie o tym mówił. Na spotkanie zaproszono samorządowców z byłego województwa włocławskiego - mówi starosta Żbikowski. Spotkanie zaplanowano 31 bm. w Starostwie Powiatowym we Włocławku.
